Посланиците ни масово свързани с ДС

Новините

14-12-2010, 13:58

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

От общо 462 лица, заемали висши дипломатически постове в чужбина от промените досега, т.е. през последните 21 г., България е представяна пред света от 218 сътрудници на Държавна сигурност, стана ясно днес след публикуване на решението на Комисията по досиетата.

Проверката на комисията за принадлежност към ДС обхваща посланиците, генералните консули и заместник-ръководителите на дипломатическите мисии на България, като имената на 26 от агентите на ДС обаче не са обявени, тъй като са починали, а законът за досиетата забранява огласяването им. В процентово отношение Държавна сигурност е присъствала в българската дипломация с 47 процента от всичките й висши ръководни кадри. Това е най-високото присъствие на агенти на ДС в държавния апарат от всички извършени до момента проверки на държавни институции.

В обявени списък фигурират имената на 192 висши дипломатически  служители, една част от които са действащи и в момента.

Прави впечатление, че сред имената на лицата, които са назначавани за дипломати има роднини на знакови фигури от комунистическото управление до 10 ноември 1989 г.

Посланическите назначения се предлагат от министерството на външните работи на Министерския съвет, а утвърждаването им става с акт на президента.

Сред действащите посланици, които са били агенти, са тези в Сараево и Атина Андрей Трънски и Андрей Караславов. Преди да замине за Гърция Караславов е началник на кабинета на президента Георги Първанов. Към тях се присъединява и дипломатическият ни представител в Зимбабве – Атанас Будев, който преди това оглавяваше мисията в Буенос Айрес.

Сред агентите на ДС е и Атанас Младенов с псевдоним Вихър, който е извънреден и пълномощен посланик на Република България в Италианската Република, акредитиран и в Малта, и Република Сан Марино. Под имената Аспарух и Добромир пък е сътрудничил на службите настоящият ни посланик в Косово (преди това в Албания) – Боби Бобев. Предшественикът на Бобев в Прищина, който в момента оглавява мисията в Анкара – Красимир Тулечки, също е сътрудничел на службите.

Сътрудник на ДС е посланикът ни в Румъния от 2009 г. насам Валентин Радомирски, който преди това е външнополитически съветник на Сергей Станишев. Към почти безкрайния списък могат да бъдат добавени посланиците в Пекин – Георги Пейчинов, в Хага – Златин Тръпков, в Кайро – Иван Гайтанджиев, в Пном Пен – Иван Петков, във Вилнюс – Иван Данчев, в Лисабон – Иван Иванов, в Мадрид – Иван Христов, в Берлин – Иво Петров, в Каракас – Венцислав Иванов, постоянният представител на България към ООН в Женева – Ганчо Ганев, в Кувейт – Илко Шивачев, в Албания – Теодор Русинов, в Армения – Тодор Стайков.

Компания им правят дипломатическите ни представители в Монголия – Краснодар Колев, в Япония – Любомир Тодоров, в Словакия – Начко Пехливанов, в Катар – Николай Иванов, в Естония – Петьо Петев, в Москва – Пламен Грозданов, постоянният ни представител в Ню Йорк – Райко Райчев, в Южна Африка – Станимир Съботиновски.

Сътрудник на службите е бил и посланикът ни в Лондон, който беше зам.-министър на външните работи в правителството на тройната коалиция – Любомир Кючюков. Агентурно минало има и бившият говорител на МВнР Драговест Горанов с псевдоним Гошо.
Агенти са и генералните ни консули в Чикаго, Одрин и Истанбул – Валентин Дончев, Вълчо Марков и Евгени Генев, както и временно управляващият генералното ни консулство в Битоля – Илиян Караманов. Александър Савов, бивш посланик в Сеул, който сега е национален представител на България в ЮНЕСКО, също фигурира в списъка. През 1984 г. Савов е назначен за разузнавач и изпратен на 10 месечна школа в КГБ-СССР.

Явно по традиция България изпраща сътрудници на ДС във Ватикана. Агенти са и предишният, и настоящият посланик – Валентин Божилов и Никола Калудов.

В публикувания от Комисията по досиетата списък с агентите сред дипломатите се появяват и интересни лица от старите ленти, повечето от които не са изненада. Сред тях са Петър Междуречки – бивш кмет на София и последният ни посланик в ГДР и първи във ФРГ. Там е бившият ни посланик в Португалия Альоша Неделчев, чиято секретарка в началото на дипломатическата си кариера е била добилата по-късно скандална слава Лила Георгиева – понастоящем консул в Чикаго.

Бившият ни посланик в Кувейт Ангел Манчев е секретен сътрудник Тенев. Сред агентите не липсват и представители на академичните среди. Освен Боби Бобев, който е научен сътрудник в Института по балканистика, под скромния псевдоним Николов агент е бил и проф. Богдан Богданов, който беше посланик в Атина от 1991 до 1993 г. Агент Симеонов пък е проф. Стоян Денчев – бивш вицепрезидент на “Мултигруп”, бивш посланик в Хелзинки и настоящ ректор на Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии.

Сътрудник на ДС е бил и Атанас Самсарев – бивш посланик в Сирия, съветник на бившия премиер Жан Виденов. Той беше уличен като един от участниците в „петролната афера“ в Ирак. Самсарев е съдружник с друг експосланик (в Либия) Венцислав Кънев.
От Външно няма още официална позиция по отношение на оповестените днес данни. Министър Николай Младенов в момента е на работно посещение в Брюксел, но ще присъства на утрешното редовно заседание на Министерския съвет, където вероятно ще коментира..