Избрани Новини
Ще спират законодателно достъпа на ДС-ари до дипломатически постове
Кабинетът готви промяна в закона, която да спре назначаването в задгранични представителства на хора, които са работели за бившата Държавна сигурност, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов на специална пресконференция.
Основният мотив е докладът на комисията по досиетата от вчера, който разкри, че през последните 21 г. страната ни е представяна по света в голямата си част от сътрудници и агенти на ДС.
Кабинетът ще подготви законодателно решение, което да не позволява оттук нататък България да се представлява в задграничните си отношения от хора, свързани с службите на бившата Държавна сигурност. Младенов уточни, че назначенията, които са в правомощията на Министерския съвет, ще бъдат преразгледани. Става въпрос предимно за генерални консули.
Правителството ще призове президента хората с установена принадлежност към службите да бъдат отзовани след внимателна преценка. Отзоваването или неотзоваването на един посланик е сложен юридически и конституционен въпрос, но се надявам, че най-късно до една година ще намерим решение за всеки един от казусите, коментира външният министър.
Младенов ще проведе срещи с парламентарните сили, както и с хората, за които е установено, че са работили в службите с цел да се намери безболезнено решение на ситуацията, което да е в интерес както на страната, така и на самите хора. Аз не съм чудовище, искам да намерим разумно решение. Затова днес не формулирам точната законодателна поправка, която ще предложи кабинетът, заяви външният министър.
МВнР има капацитет да запълни местата, които биха се освободили, ако посланиците бъдат отзовани, обясни още министърът.
Сред хората, за които е установена принадлежност към ДС, има и такива, които са заминали на дипломатически мисии по време на неговия мандат. Министърът обаче искал да изчака цялостната проверка на комисията по досиетата да приключи, за да не бъде обвинен, че за един прилага един режим, а за друг - друг.
Ситуация, в която е поставена България, е напълно неприемлива. За страна, която е член на НАТО и ЕС, дори съмнението, че съществуват мрежи и връзки, които са извън контрола или евроатлантическите приоритети на държавата, създава много сериозно недоверие у външните партньори, коментира Младенов. Без да уточнява конкретни имена, той добави, че часове след оповестяването на доклада след заседанието на външните министри на ЕС един от тях го попитал дали ще отзове посланика в неговата страна. Не искам да правя индивидуални оценки, някои от тези хора са работели съвестно за България, допълни Младенов.
В момента България има 114 задгранични представителства. 40% от тях се ръководят от хора, работели в бившите служби.