Избрани Новини
Подкупът за Дичев бил 50 000 лева
Подкупът, заради който беше арестуван кметът на Белослав Емил Дичев, е 50 000, а не 5000 лева.
Това изрично подчерта премиерът Бойко Борисов в ефира на БиТиВи днес следобед. Той обясни, че не си спомня името на задържания, но знае, че това е един от най-успешните кметове, управляващи малки общини. Белослав, по думите на министър-председателя, спечелил 35 млн. лева от европрограми. Всъщност сумата е доста по-голяма. Съобщава я лично Емил Дичев, цитиран в последния брой на "Капитал":
"През първия си мандат привлякох 12 млн. лв. външно финансиране за общината. През втория - 20, а само за първите три години на третия парите вече са 45 млн. лв.", смята кметът Емил Дичев, без да се замисли и за секунда върху числата. За да сложим нещата в контекст: бюджетът на Белослав за тази година е 5 млн. лв., като постъпленията от собствени приходи, заложени в него, са едва 1.5 млн. лв.
Броени часове след публикуването на обширния хвалебствен материал в авторитетния ежедневник Дичев е арестуван. Белезниците щракват около 18 часа в петък под надзора на Варненската окръжна прокуратура и ДАНС. Според официалната информация минути по-рано ръцете на кмета "светнали" с подкуп в размер на 5000 лв. Според премиера обаче сумата е 10 пъти по-голяма. Става дума за уговорен подкуп от 50 000 лева, от който в петък е бил изплатен аванс от 5000 лева, обясниха източници близки до разследващите. Крайната сума станала ясна след използване на СРС-та. Кметът бил подслушван повече от месец, а обвинението разполага с 15-ина разговора на кмета, в които било уговаряна "сделката".
При последвало претърсване в кабинета на задържания в сградата на общината са намерени и иззети около 150 000 лв. в различни валути.
Цитираната от премиера сума може да се окаже нищожно малка, ако се окаже, че подкупът е за избор на изпълнител по проект на стойност над 5 млн. лв. по оперативна програма "Регионално развитие".
В момента тече процедурата по 3 обществени поръчки, обявени от Община Белослав за изпълнението на този проект. Търси се екип за "Управление на проект "Строителство и реконструкция на водоснабдителна и канализационна мрежа и съоръжения на с.Разделна" по Мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г.", който ще получи 72 668 лева. Избраният след конкурса по ЗОП строителен надзор за обект: "Строителство и реконструкция на водоснабдителна и канализационна мрежа и съоръжения на с.Разделна" по Мярка 321 „Основни услуги на населението и икономиката в селските райони” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. ще вземе 85 830 лева. Изпълнителят на "Строителство и реконструкция на водоснабдителна и канализационна мрежа и съоръжения на с.Разделна" по Мярка 321 „Основни услуги на населението и икономиката в селските райони” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г.", пък може да разчита на 4 291 562. И трите процедури по Закона за обществените поръчки се обявяват за втори път след като са били прекратени през юли.
След като и в село Разделна бъде подменена водопроводната мрежа и канализацията "почти напълно ще бъде завършено изграждането на интегриран воден цикъл в съставните населени места на общината", похвали се пред премиера Емил Дичев през октомври. Бойко Борисов не спести тогава суперлативите за отличното усвояване на еврофондове. Министър-председателят поздрави екипа на Емил Дичев за свършената работа с думите: " Кметовете да не мрънкат, а да видят Белослав. Браво, Емо! От кмета на един град зависи развитието му и когато той е активен, на държавата й е лесно". „Поздравявам ви с това, което сте направили за града и знам, че можете още. Ще помагаме с каквото трябва”, заяви от своя страна министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев.
Не така мил беше премиерът само 6 месеца по-рано, когато жестоко скастри кмета на Белослав по време на откриването на новия партиен офис на ГЕРБ във Варна. Резкият тон на премиера смразиха съпартийците и симпатизантите му в клуба на ул. „Сан Стефано“.
„Фериботът ще спре, защото Станишев не е платил парите. Кажете го това ясно на глас, да го чуят всички. Аз какво да направя сега“, развика се Борисов на белославския кмет, който го причака на излизане от тоалетната и тихо и смирено го беше помолил държавата да финансира дейността на ферибота, който свързва двете части на града, разположени от южната и северната страна на езерото. После премиерът се успокои и нареди на областния управител Данчо Симеонов да види какво може да се направи по въпроса.
Пред медиите Дичев обясни, че БМФ иска да спре ферибота от началото на месец май. Причината е парично задължение от общо 205 хиляди лева, което общината няма възможност да плати на параходството. Кметът на Белослав подчерта, че е искал помощ от държавата и през 2008, и през 2009 година, но му е било отказано.
Далеч по-скромно беше оповестяването на неуспешните проекти на община Белослав. Като онзи за 80 000 лева, поискани по програма "Регионално развитие" за закупуването и засаждането на близо вековен бонзай във фоайето на общината.
Освен с грандиозните си успехи по усвояването на европари Емил Дичев влезе в новините и с взрив в гаража на кооперацията, в която живее на ул. "Д-р Басанович" във Варна. Това се случи през 2007-ма година, месеци преди той да спечели 3-я си кметски мандат.
Версиите, по които тогава работеха разследващите, бяха две: че опит да сплашат кмета са направили белославски бизнесмени недоволни от факта, че Дичев е нарушил монопола им върху всички обществени поръчки в общината, и, че бомбата е заложена във връзка със скандалите около фирма "Газтрейд" и строителството на терминал за течни горива в Белослав.
Кметът на Белослав влезе в полицейските хроники и месец преди това, когато мина с колата си през крака на полицай, охраняващ клона на БНБ във Варна. Той направил забележка на кмета, че не може да паркира пред трезора. Засегнат, Дичев тръгнал рязко и не преценил разстоянието между гумата и крака на униформения. Освен това кметът бил разсеян и заради факта, че бързал за погребението на своя служителка.
В момента Дичев е в ареста за 72 часа. Очаква се в понеделник съдът да гледа поисканото от прокуратурата постоянно задържане под стража. След залавянето на подкупа следствието пък е насочило вниманието си и към няколко фирми в Белослав, научи ВарнаУтре.бг. Една от тях е регистрирана в Кипър офшорка, а другите две - нейни дъщерни подразделения, регистрирани в България.