Избрани Новини
"Дневник": Деклариращите реални заплати субсидират всеки пети пенсионер
Желанието на управляващите осигурителната система да се изчисти от социални функции и да се възстанови принципът на равнопоставеност сред гражданите, което е и сред целите на пенсионната реформа, засега е само в сферата на пожеланията.
През тази година около 370 хил. души са получавали гарантираната от държавата минимална пенсия от 136 лв., въпреки че реално е трябвало да взимат по-малко заради ниските доходи, върху които са се осигурявали. За да плати пенсиите им, НОИ преразпределя по 145 млн. лв. на година от вноските на всички останали осигурени и от данъци, с които се финансира дефицитът в осигурителната система.
Причината е, че държавата гарантира за своя сметка само социалната пенсия, която се изплаща на хората, които имат много малък трудов стаж или не са работили изобщо. Допълнението към минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст обаче се покрива от приходите във фонд "Пенсии".
На практика това означава, че тези, които се осигуряват върху реални доходи, субсидират пенсиониралите се с ниски заплати и тези, които са били в сивата икономика и не са декларирали истинските си възнаграждения.
За изкривяването на пенсионния модел преди почти три години алармира бившият управител на НОИ Йордан Христосков. Тогава той съобщи, че 400 хил. души получават минимални пенсии въпреки недостатъчния им осигурителен принос. От изнесените вчера данни от сегашния шеф на осигурителния институт Христина Митрева стана ясно, че почти няма подобряване на ситуацията.
За да има право на минимална пенсия от 136 лв., човек трябва да се е осигурявал върху средно 370 лв. през целия си стаж, каза тя. През тази година работодателите са правили вноски за 16% от 2.8-те млн. осигурени върху доход до 240 лв. Други 43% са осигурявани върху заплата до 480 лв., показва статистиката на НОИ.
Основната причина, заради която се налага институтът да додава на пенсиониралите се с ниски заплати, е, че през последните години ръстът на минималните пенсии е много по-голям от нарастването на минималния осигурителен доход. Сред приетите през март антикризисни мерки на кабинета е заложено "поетапно утвърждаване на принципа, че установеното равнище на минимална заплата гарантира правото на минимална пенсия".
Девет месеца по-късно нищо не е променено. Към момента минималната заплата (240 лв.) гарантира пенсия от не повече от 90 лв., а държавата се е задължила да плаща 136 лв. В обсъжданата повече от година пенсионна реформа няма текст, който би подобрил ситуацията.
Отчетът на НОИ за изпълнението на бюджета на общественото осигуряване, който беше представен вчера, показва, че към края на ноември приходите от осигуровки са с 207.5 млн. лв. по-малко от планираните. До края на годината се очаква недостигът да набъбне до 220 млн. лв. Основната причина е намаляването на заетостта в кризата и увеличаването на сивата икономика.
Въпреки това управителят на НОИ Митрева коментира: "Всички казват, че понякога е добре да има сив сектор, защото хората остават да работят, а не излизат на улицата. Има механизми, с които негативният ефект от сивата икономика ще се минимизира. Надявам се догодина хората, които работят на трудов договор, да са повече."