Президентът: Имаме слаб премиер, не ни трябва шериф, а кадърен човек

Архив Варна

22-12-2010, 08:58

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Президентът Първанов се обяви по БНТ в сряда против лустрацията спрямо дипломатите в Закона за дипломатическата служба.

Той обясни, че проблемът при Божидар Димитров, който подаде оставка, не е папката в ДС, а напускането му е свързано с многобройните гафове. „Това трябваше да се случи – той беше използван, употребен и захвърлен”, формулира случая държавният глава.

Държавният глава предложи да се отворят папките на всички обявении да бъдат качени в Интернет,а решенията да бъдат под контрола на обществото.” Ако някъде има някой, който да е съгрешил, който да е донасял за колегите си или да е работил против националния интерес, ще подпиша незабавно. Но както имам информация, в повечето случаи хората са си вършили работата съвестно“, оцени президентът.

Той уточни, че за част от дипломатите е знаел, че са били в структурите на ДС, защото са били обявени. За тях е знаело и сегашното правителство. Според него е необходимо да се обясни на външните партньори на страната за сътрудничеството на посланиците към ДС.

Според Първанов “ не може хора, които са били свързани с бившия режим, да бъдат морални съдници”. Как министър-председателят, който е бил част от обучение на репресивния апарат, как той ще съди онези чиновници, които са си вършили съвестно работата? Защо искаме тези хора да платят сметката на прехода, а на 1300-1400 души от МВР не даваме косъм да им падне от главата“, попита президентът.

Според Първанов, с много стара дата хора, които не са си провели битката като дисиденти, сега я водят с голяма страст,  визирайки Асен Агов и Иван Костов и пак призова за национално помирение по темата с агентите. Аз не съм сложил вето на Закона за досиетата, за да не се създаде усещане, че търся решение на личен въпрос. Едно връщане на закона щеше да забави влизането му за няколко дни, но не и да го спре”, каза Първанов.

Според него правителството създава скандали, за да прикрие проблематиката в управлението, конфликтите в здравеопазването, които са прикрити от другите скандали в държавата. Първанов посочи като проблеми безработицата, образованието. Той бе категоричен, че има криза в управлението и слаб премиер.

„На България й трябва не шериф, а стопанин, знаещ и кадърен човек, който да управлява страната”, продължи той. Според Първанов има и личен момент в напрежението между него и премиера, въпреки, че основно е спор по политики.

Президентът каза, че „ще кара службата си по устав“. Ще се опираме на Конституцията, държа всеки да си изпълнява задълженията по Конституцията. Получавам информация, че от Министерство на външните работи се крие информация за президента”, разкри президентът. Той посочи, че поканата му за присъствие на встъпването в длъжност на Дилма Русеф е била скрита и това било потвърдено от говорителя на външно министерство. Първанов заяви, че няма да пътува, ще поздрави г-жа Русеф и ще потвърди своята покана тя да посети България.

Има една показност, но големите босове от организираната престъпност не са в полезрението на министъра на вътрешните работи, премести се на друга тема Първанов. Той попита как се подслушват лекарите от Горна Оряховица, а не се подслушват „големите акули”. Президентът заяви, че има двоен стандарт в борбата с престъпността. „Не искам да фокусирам вниманието си към сегашния състав на МВР. Аз не знам дори истинските имена на част от хората от престъпността, те се подвизават в медиите с партизанските си имена”.

Първанов припомни, че през 2000-2001 г. беше времето, когато България е покрила критериите за ЕС и подчерта, че позицията за членство на страната в Шенген се формира на експертно ниво. „Лесно е да кажа, че ни спират за Шенген, защото сегашното правителство е слабо. Вероятно случаят с ромите е повлиял, но не е определящ. Сега полезните ни ходове са да влезем в диалог и да разберем какви изисквания трябва да изпълним в краткия срок, който имаме”, подчерта Първанов.