Избрани Новини
В избирателния кодекс включиха текст за казуса с Б.Димитров
При предсрочно прекратяване на пълномощията на мажоритарно избран народен представител от 41-то Народно събрание, в парламента влиза следващият кандидат в листата на съответната партия или коалиция от този район, реши в сряда парламентът, който продължава с второто четене на Изборния кодекс.
Текстът решава казуса с подалия оставка министър без портфейл Божидар Димитров, който бе избран първоначално в 41–ото НС като мажоритарен депутат и възможността, ако се оттегли, да се стигне до частични избори в Бургас. Действащият в момента закон предвижда, че "когато са прекратени пълномощията на народен представител, избран като мажоритарен кандидат, се насрочва частичен избор“ (чл. 115 а от Закона за избор на народни представители).
Премиерът Бойко Борисов обяви в понеделник, че е подписал оставката му. След като тя бъде гласувана и в НС, Димитров автоматично възстановява статута си на народен представител.
Той обаче публично обяви, че не възнамерява да остава в парламента, а да се върне начело на Националния исторически музей. За да бъде освободен като депутат, Божидар Димитров трябва да подаде декларация.
Вероятно Димитров ще трябва да подепутатства докато влезе в сила новия изборен кодекс, за да не остави ПГ на ГЕРБ с 1 депутат по-малко. Изборният кодекс, който ще се прилага за следващите избори не би трябвало да има обратно действие спрямо мандати, получени по силата на сегашния закон.
Мая Манолова от БСП изтъкна при обсъждането, че с приемането на този параграф ГЕРБ решава своя проблем с Божидар Димитров. Гласуването на този текст е доказателство, че ГЕРБ не искат частични избори, защото не искат да се знае каква е публична им тежест, коментира Манолова.
Парламентът одобри и текст, който предвижда експериментално гласуване по интернет на президентските и местните избори през 2011 г.
Експерименталното гласуване ще се проведе в до пет избирателни секции в страната и до пет извън страната. След регистрация на избирателя за гласуване чрез интернет той ще получи от ЦИК парола не по-късно от седем дни преди вота. Гласуването по електронен път е лично и започва не по-късно от пет дни преди изборния ден и приключва 48 часа преди него.
Избирателят може да променя своя вот чрез повторно гласуване, но в предвидения срок за гласуване по интернет. Избирателят, заявил, че ще гласува по електронен път, може да направи това и в избирателна секция по постоянен адрес след представяне на документ за самоличност и на получената парола. Избирателните секции трябва да са оборудвани с компютър, свързан с Централната избирателна комисия.
Друга промяна гласи, че селските кметове вече ще се избират в населени места с поне 350 жители, а не както досега в села до 150 жители.
Там, където новото изискване не може да се изпълни, кметовете ще бъдат назначавани служебно от голямата община.
БСП възразиха, че така се нарушават избирателни права.