"Дневник": България може да чака за Шенген между 6 месеца и две години

Архив Варна

24-12-2010, 07:50

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

България ще се опита да изпълни всички препоръки и да отговори на критиките, така че до март да е готова за членство в Шенген.

Това се разбра от реакцията на премиера Бойко Борисов и вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов ден след като Франция и Германия официално поискаха да блокират членството на България и Румъния в свободната зона, пише "Дневник".

Вчера обаче съветникът на румънския президент по европейските въпроси Леонард Орбан допусна влизането на Румъния към Шенген да се отложи с една или две години, предаде агенция "Медиафакс". "Ясно е, че в момента присъединяването през март 2011 г. е много малко вероятно и тогава единственото, което можем да направим, е да се опитаме да ограничим максимално периода на отлагане", заяви Орбан.

"Ние смятаме, че писмата на Франция и Германия са напълно основателни, за разлика от реакцията на Румъния", заяви вчера Борисов, който беше обявил влизането в зоната за приоритет на правителството си. Ден по-рано румънският президент Траян Бъсеску определи писмото на двамата министри като "акт на дискриминация".

Във вторник двете ключови европейски държави изпратиха писмо до еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом и още няколко институции, в което се казва, че е преждевременно и прибързано двете страни да се присъединят към Шенген през март 2011 г. Включването на една страна към свободната зона става само с единодушното съгласие на всички страни членки.

Говорителите на три германски ведомства - на канцлерството, на вътрешното и на външното министерства, потвърдиха вчера в Берлин, че писмото изразява официалната позиция на Германия и че главното възражение е против капацитетите за граничен контрол на двете балкански страни, съобщи "Дойче веле".

Запитан защо канцлерът Ангела Меркел не е обявила това при визитата си през октомври в София и Букурещ, заместник правителственият говорител Кристоф Щеегманс заяви: "Съдържанието на писмото е по-комплексно. В него изрично се потвърждава позицията на канцлерката, но същевременно се уточнява, че има въпроси, които трябва да бъдат изяснени. Така че съществува комплексна връзка между принципната позиция на Берлин и специфичната позиция на Берлин."

Въпреки всичко премиерът Борисов обяви вчера, че страната е способна да се справи с всички забележки и да е готова за присъединяване през март. България ще използва времето до следващия мониторингов доклад на Европейската комисия, за да изпълни препоръките, които Франция и Германия отправиха, заяви той.

Посочи промените в Закона за съдебната власт, които бяха приети окончателно от парламента вчера, които били ключови и след приемането им "няма да имаме проблем". Министър Цветанов пък декларира, че страната няма да променя концепцията си за покриване на критериите по Шенген.

Вътрешният министър Цветанов също обвърза темата с мониторинговия механизъм на Еврокомисията за правосъдието и вътрешния ред. Вицепремиерът подчерта, че е важно какво ще пише в доклада на Еврокомисията през февруари за България.

"Важно е какви ще са резултатите от междинния доклад, ЕК иска да види поредица положителни доклади", заяви той. В Брюксел говорителят на Европейската комисия Марк Грей каза вчера пред БТА, че още не е определено кога ще бъде публикуван докладът - през януари или февруари.

От "Синята коалиция" подчертаха вчера, че най-притеснителното в този случай е, че искането за отлагане е безсрочно. Те призоваха правителството да предприеме действия за разделяне на България от Румъния, изпитваща проблеми по границата си с Молдова, което според тях може да намали щетите. Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира, че в такъв случай отлагането на българското членство може да бъде само с шест месеца.
Сходна позиция изрази и пред БНР и дипломатът Стефан Тафров.

В кулоарите на парламента Костов посочи, че вече е имало предупреждение към България, че отказът ще е заради неуспешното противодействие на корупцията и организираната престъпност. Според него по време на разговорите с посланиците на страните от ЕС е било посочено, че страната ни има корумпирани служители по границата, че съдът оправдава най-големите контрабандисти и че не може така да се пазят външните граници на ЕС.

Костов остро критикува позицията на президента Георги Първанов пред БНТ вчера сутринта - че скандалът с посланиците - агенти на ДС, не е причина за отлагането на България. Той напомни, че досега Германия е подкрепяла присъединяването на България.

"Вие мислите ли, че когато германското правителство е прочело, че в Германия е изпратен посланик - бивш сътрудник на ДС, не е това причината, поради която си е променило отношението към нашата страна. Защо изведнъж така си променя отношението?", попита още лидерът на ДСБ.