Избрани Новини
Спортен обзор за 2010 г.
Спортният обзор на изминалата 2010 година, подготвен от екипа на EkipNews.bg, и по значимост и по хронология започва с Игрите във Ванкувър.
21-та зимна олимпиада се проведе между 12 и 28 февруари. 86 комплекта медали бяха раздадени в 15 дисциплини. Без претенции да бъдем изчерпателни, ще споменем няколко постижения, с които ще бъдат запомнени игрите в Канада.
В алпийските ски Боде Милър най-накрая стигна до титла след 12 години чакане. Той спечели суперкомбинацията в алпийските ски, при това с уникално каране в по-слабата му дисциплина – слалома. Към днешна дата това е и последната победа в кариерата му.
Точно обратното важи за германката Виктория Ребенсбург. На 19, тя току-що прохождаше в Световната купа, когато хвърли бомбата и грабна олимпийска титла в гигантския слалом. В кралската дисциплина - спускането за мъже, титлата спечели швейцарецът Дидие Дефаго.
Неговият сънародник Симон Аман също беше сред героите на Игрите. Той обра и двете титли в ски скоковете и така дублира постижението си от Солт Лейк Сити 8 години по-рано.
Норвегия премина границата от 100 медала в историята на зимните олимпиади, като Марит Бьорген стана най-титулованият спортист във Ванкувър с 3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов медал. Също в ски бягането, Петер Нортхуг записа името си в историята с победа в класиката на 50 км. В биатлона, Оле Ейнар Бьорндален помогна на Норвегия да спечели щафетата и вече е втори в класирането на най-успешните зимни олимпийци с 11 медала, 6 от които златни.
Във фигурното пързаляне Русия остана без нито една титла, а китайската двойка Жуе Шен и Хонгбо Жао сътвори една от най-красивите истории на Игрите. След 3 години извън спорта, те се завърнаха единствено заради олимпийската титла и в крайна сметка я спечелиха. При танцовите двойки първото място заеха Теса Въртю и Скот Моар и така помогнаха на Канада да спечели крайното класиране по медали с общо 14 титли.
За домакините обаче нищо друго нямаше значение освен въпроса кой ще бъде новият олимпийски шампион по хокей при мъжете. Иначе пищната церемония по закриването се оказа бледа сянка на тържествата в цялата страна, след като капитанът Сидни Кросби вкара гола на внезапната смърт във финала срещу САЩ и донасе така жадуваната титла на Кленовите листа.
Българското участие във Ванкувър се изчерпа с 2 25-ти места на биатлониста Красимир Анев, както и 7-мо място на Евгения Раданова на 1500 м в шорттрека. Най-голямата ни надежда за медал – сноубордистката Александра Жекова, направи тежко падане в тренировките и не успя да вземе участие в нито един старт.
Олимпийската тема приключваме с Хуан Антонио Самаранч, който на 21 април издъхна на 89 годишна възраст в родната си Барселона. След Пиер дьо Кубертен, той е може би най-важният човек в историята на съвременния спорт. За 21 години начело на МОК, испанецът въведе спорта в ерата на професионализма и превърна олимпийските игри в едно глобално шоу, печеливш бизнес, но също така и в най-силният символ на мира и безкрайните възможности на човешкия дух.
Продължаваме спортния обзор с волейбол. Там имаме живо доказателство, че липсата на пари изобщо не е пречка малка България да ражда спортисти от световна класа, защото 7-то място на шампионата на планетата в Италия беше прието като пълен провал. Цялата подготовка на националния отбор тази година се насочи именно към силно представяне на Мондиала в Италия. Жертвана беше дори Световната лига, която селекционерът Силвано Пранди използва за обиграване на състава.
България беше в кръга на фаворитите, когато светвното стартира през октомври, но загуби от Франция и Чехия ни пратиха в тежък поток. Последва един абсурден мач с Бразилия, за който предварително се знаеше, че големият пеаливш всъщност ще бъде този който падне. България искаше да играе в този мач и го направи, за разлика от световните шампиони. Тях ги беше страх от силния отбор на Куба, затова предпочетоха да паднат и да избягат в друг поток по пътя към финала. Липсата на мъжество у бразилците окончателно лъсна, когато те дори отказаха да си признаят, че са симулирали.
В крайна сметка надеждите на България за медал приключиха с драматична загуба 2:3 гейма именно от Куба, а титлата спечели отбора на страхливците.
Провалът на световното първенство доведе до смяна на селекционера Силвано Пранди. Неговият пост зае Радостин Стойчев, който натрупа репутация начело на италианския Тренто. Известна утеха за провала на мъжете беше 2-то място на младежките ни национали на европейското първенство в Беларус. Успех, който ни кара да вярваме, че България ще бъде водеща сила във волейбола още дълги години.
Иначе ЦСКА направи дубъл с титлата и купата от вътрешното първенство, а в Шампионската лига, успя да излезе от предварителната група, преди да отпадне във втората фаза от полския Ресовия.
В баскетлола картината е по-различна. Лукойл Академик стана шампион на България за 8-ми пореден път, но на международно ниво Студентите не можаха да се класират дори във втория по сила европейски турнир. Макар и по-драматичен начин, те отстъпиха на Арис в квалификациите за Юрокъп и сега участват в Юро Челиндж. В същото време воденият от Тити Папазов Левски, имаше успешен по собствените си стандарти сезон спечелвайки Купата на България и Балканската лига.
Националите могат да се поздравят за класирането за Евро 2011-та, но уви причината за това е не играта на отбора, а промяната в правилника и увеличаването на формата на първенството от 16 на 24 отбора.
През септември в Турция се проведе световното първенство по баскетбол и този път изненади нямаше. САЩ спечели титлата с категорична игра през целия турнир, а второ и трето място заеха съставите на Турция и Литва.
От баскетбола се прехвърляме в тениса, където 2010-та ще бъде запомнена като годината на Рафаел Надал. Испанецът спечели 3 от 4-те големи турнира, а титлата от Ю Ес Оупън го вкара в скромната, но престижна компания на носителите на Големия Шлем. Матадорът от Майорка завърши годината като №1 в ранглистата с огромна преднина пред втория Роджър Федерер, който трябваше да се задоволи само с титлата на Аустрелиън Оупън.
При жените, Каролин Вожняцки завърши като №1 в ранглистата без да е стъпила на финал в който и да е от турнирите от Шлема.
Изминалато година беше една от най-успешните за тениса у нас, след като Цветана Пиронкова стана първата българка достигнала до полуфинал на Уимбълдън. С още няколко силни изяви в началото на сезона, тя си проби път до 35-то място в ранглистата. А когато нейната форма спадна след края на лятото, на преден план се появи Григор Димитров. С новия си треньор Питър Макнамара той изглежда прероден и прескочи повече от 180 човека в ранглистата до №106. По пътя си Гришо спечели 6 титли и победи няколко човека от топ 100.
В края на годината по традиция беше ред и на финалите за Купа Дейвис и Фед Къп. Титлата при мъжете спечели отбора на Сърбия, а при жените шампионки за втори пореден път са италианките. Сред героите на 2010-та задължително трябва да споменем Никола Маю и Джон Иснър. На Уимбълдън двамата изиграха най-дългия мач в историята на тениса. В продължение на 3 дни те прекараха на корта 11,05 ч, изиграха 158 гейма а в решителния пети сет резултатът беше 70:68 в полза на Иснър.
Време е да качим предавката с най-важното от света на високите скорорости. Германецът Себастиан Фетел стана най-младият световен шампион в историята на Формула 1. При това в един сезон изпълнен с драми и обрати, в който петима пилоти си разменяха местата в челото след всеки кръг. Макар и спечелена в последния кръг, титлата на Фетел не може да бъде поставяна под съмнение тъй като пилотът на Ред Бул постигна 5 победи и 10 полпозишъна за да изпревари в крайното класиране Фернандо Алонсо и Марк Уебър.
И ако в края на сезона голямата звезда беше Себастиан Фетел, в началото всичко се въртеше около неговия сънародник Михаел Шумахер. Живата легенда на Формула 1 се завърна с отбора на Мерцедес, но резултатите, които постигна останаха далеч от очакванията. Три 4-ти места и 9-ти в крайното подреждане изобщо не му прилягат, но както и самия Шумахер подчерта, за него най-важното е да се забавлява, защото след 7 световни титла едва ли има повече какво да доказва.
В световния шампионат по мотоциклетизъм друг 23 годишен младеж спечели титлата. Хорхе Лорнесо сякаш дойде от друга планета, завършвайки сезона с 9 победи и още 7 подиума. Задачата му беше улеснена допълнително от тежките падания на Валентино Роси и Дани Педроса. Заради контузиите и двамата не успяха да покажат на 100 процента на какво са способни.
В рали шампионата Себастиан Льоб за 7-ма поредна година е шампион и явно му писна вече да печели, защото обяви, че смята да се оттегли след края на следващия сезон. В същото време друг именит шампион - Карлос Сайнц, ще запомни 2010-та с първата си победа в маратона за издържливост, наречен рали Дакар.
От най-бързите пилоти, се прехвърляме на най-бързите атлети. След 2 години на пълна доминация, Юсеин Болт най-накрая беше победен. Изпревари го стария му съперник Тайсън Гей, но причината може би се крие и в контузията, която рано-рано сложи край на сезона за Светкавицата от Ямайка. За България 2010-та ще се помни с двата медала на Ваня Стамболова – бронз на световното в зала и сребро от европейското в Барселона.
Някъде между атлетиката и колоезденето трябва да споменем за серията от допинг скандали, които разтърсиха Испания. Последните жертви са световната шампионка на 3000 м стипълчейз Марта Домингес и колоездачите Алехандро Валверде и Алберто Контадор. Откакто операция Пуерто стартира в Испания, броя на атлетите, хванати с допинг постоянно расте и тази година не направи изключение.
Най-много изглежда ще загуби Алберто Контадор, който ако бъде наказан, ще загуби извоюваната с толкова труд победа в Обиколката на Франция. Другите големи колоездачни състезания през годината бяха спечелени както следва: Иван Басо – обиколката на Италия, Винченцо Нибали – обиколката на Испания и Тор Хусховд – световното първенство в Австралия.
Прехвърляме се зад Океана където през 2010-та се сбъдна библейското послание “Последните ще станат първи”.
Почти във всички традиционни американски спортове, шампиони станаха отбори придобили слава единстевно със своята посредственост. Светците от Ню Орлиънс сякаш повлякоха крак, спечелвайки Супер Боул след само 2 победи в плейофите за първите 42 години от своето съществуване.
През юни Купа Стенли замина за Чикаго и така Черните ястреби прекъснаха сушата продължила 49 години – най-дългата за който и да е отбор в НХЛ. Подобна история имаше и в бейзболните световни серии. Гигантите от Сан Франсиско спечелиха за първи път от 1954-та, когато отборът все още е бил в Ню Йорк. Единственото изключение се оказа Лос Анджелис Лейкърс. Езеняците продължиха да властват в НБА с втора поредна и общо 16-та титла, извоювана в епична финална серия с Бостън Селтикс.
За финал оставихме най-успешния у нас спорт през 2010-та година – борбата. Дeлегацията ни от световното първенство в Москва се завърна с 3-ма шампиони – Станка Златева, Михаил Ганев и Христо Маринов. Не случайно те се наредиха и на 3 от първите 4 места в класацията за спортист на 2010 у нас. Анкетата беше спечелана от Станка Златева, а Симеон Щерев - човекът, който подготвя нея Михаил Ганев, беше отличен като треньор на годината.