Махмурлук зад волана

Архив Варна

24-12-2010, 14:39

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Играта на "на стражари и апаши" между катаджии и шофьори за промилите алкохол в кръвта не е от вчера, но въпросите: Да се пие или не преди шофиране? Колко дълго остава алкохолът в кръвта? и Как да се намали нивото му на следващия ден, за да намяме проблеми с дрегера?, продължават да са актуални.


Често собственици на автомобили редовно се оплакват, че, сядайки зад волана в напълно трезво състояние на следващия ден,  вредната "тръба" показва наличието в кръвта на минимално, но все пак някакво количество алкохол. Как да избегнем това? В навечерието на фирмените или семейни мероприятия сме събрали няколко съвета, които  лекари препоръчват на водачите.

Първо, ние  винаги трябва да помним, че скоростта на елиминиране на алкохола от организма се влияе от редица фактори: не само качеството и количеството на консумирания алкохол е решаващо,  а  това доколко водачът е генетично  предразположен към алкохола...

Нерядко пиещите изпадат  в опасната  заблуда, че, като пият вечер, на другата сутрин се събуждат трезви. А медиците ни съветват: и тези, които злоупотребяват с алкохола, и тези, които пият отвреме-навреме, както и тези, които употребяват наркотици, да вземат допълнително превантивни мерки,  например, съответните лекарствени  средства. Най-ефективното  сред тях , според  Доброволски  е  ентеросгел, 3-4 супени лъжици от който се вземат през нощта и помагат на следващата сутрин организмът да се справи с по-бързото отделяне на алкохол.

Също така е важно всеки, който ще кара на следващия ден след бурна нощ, да запомни, че 150 грама  дестилирани напитки се елиминират напълно от организма за 13-18 часа, но различните хора в различни периоди  се справят с приетия алкохол по различен начин. Например, скоростта на елиминиране на алкохола  при  по-слаб, болен или уморен човек  може да бъде по-малка, отколкото при  здрав. Ето защо и рискът от  напиване  при студено време е по-голям и  човек трябва да бъде по-внимателен!

Уви, универсална формула за изчисляване на количеството алкохол, което човек може да приеме  не съществува. За всеки отделен човек  дозата  през различните  периоди на живота му  може да се променя  доста  сериозно... Затова, следвайки препоръките, изброени по-горе и вслушвайки се в гласа на разума, вие сам значително може да намалите риска от шофиране в нетрезво състояние!