Частично слънчево затъмнение на 4 януари

Архив Варна

30-12-2010, 11:16

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Частично слънчево затъмнение ще може да се наблюдава от България на 4 януари 2011 година, съобщи д-р Никола Петров - помощник-директор в Националната астрономическа обсерватория "Рожен", цитиран от националната телеграфна агенция.

Това ще  е и първото частично затъмнение, видимо от Земята през следващата година. Слънчевият диск ще започне да се закрива частично от Луната в 7.57 ч. на 4 януари, като максималното му закриване ще се достигне в 10.55 ч. и гледано от София, то ще е върху 86% от слънчевия диск.

Частичното затъмнение ще е видимо от цялата територия на Европа и Африка, както и от най-северните части на Северна Америка и североизточните и северните части на Азия.

Но най-голям ще е процентът на закриване, който може да бъде видян от северните части на Европа.

Жителите на Норвегия, Швеция, Финландия и на северните територии на Русия ще видят закрити 92% от слънчевия диск, закрити от Луната.  

От Роженската обсерватория препоръчват на всички, които искат да видят явлението, да използват прост метод за предпазване на зрението си.

По думите на д-р Петров изследвания са показали, че използваното от години опушено от свещ стъкло за наблюдение е много по-ефикасно от маската за заваряване или рентгеновия филм, които също се използват като предпазни средства от мнозина.

Освен предпазни средства, желаещите да видят природното явление трябва да се надяват и на хубаво, безоблачно време.  
Още три частични слънчеви затъмнение  се очакват през тази година, но нито едно от тях няма да е видимо от територията на страната, посочи д-р Петров.

В Роженската обсерватория имат намерение да използват частичното затъмнение на 4 януари за извършването на по-прецизни наблюдения върху слънчевия диск с притежавания от тях един от петте в Европа специализирани апарати - коронограф.

Слънцето ще е допълнително закрито от Луната и това ще ни позволи да наблюдаваме слънчевата корона и плазмените образования, поддържани в силните магнитни полета на повърхността му, посочи д-р Никола Петров.

По думите му тяхното разрушаване води до слънчеви избухвания, водещи до магнитните бури и на Земята.

Според него това ще позволи да се развива точната диагностика на явленията, тъй като в момента не може да се предсказва магнитна буря на Земята в рамките на повече от пет-шест дни.