Избрани Новини
Президентът наложи вето на Изборния кодекс
Президентът Георги Първанов наложи вето върху новия Изборен кодекс, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Като основна слабост в него се сочи системно прокарваната тенденцията за ограничаване на активното и пасивното избирателно право на българските граждани.
„Някои негови норми са откровено отстъпление от постигнатото в последните 20 години, както и от демократичните стандарти за провеждане на избори, установени в Европа”, смята държавният глава.
Според Първанов противоречащо на основния ни закон е въвеждането на изискване за уседналост на евровота - гласоподавателите да са живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на Европейския съюз, а при местни избори право да гласуват да имат само онези, които са живели поне една година в съответното населено място в страната.
В мотивите президентът припомня, че в препоръките си за провеждане на демократични избори Венецианската комисия за демокрация чрез право на Съвета на Европа не допуска срокът за уседналост да превишава шест месеца, като по-дълги срокове могат да бъдат въвеждани само за защита на националните малцинства.
Първанов смята, че премахването на прякото избиране на районните кметове в София, Пловдив и Варна е сериозно отстъпление от процеса на децентрализация на властта, който е водеща и трайна европейска политика.
Вместо да уплътни и да увеличи правомощията на кметовете на райони, парламентарното мнозинство връща остарелия модел на назначаването им от общинските съвети по предложение на кмета на съответната община, като по този начин увеличава дистанцията между гражданите и местната власт в тези райони, чието население надхвърля в някои случаи няколкостотин хиляди жители, посочва той.
Според него необосновано от гледна точка на демократичното управление е силното намаляване на броя на населените места, които пряко ще избират своите кметове. Това според държавния глава ще доведе до положение, при което в повече от 1000 населени места няма да се произвеждат избори за кметове на кметства.
Като стъпка към отслабване на местното самоуправление президентът определя и намаляването на броя на общинските съветници с над 20 на сто. Това по думите му ще доведе до дебалансиране на системата на местното самоуправление, ще даде възможност само силните на национално ниво партии да получат представителство в почти всички общински съвети в страната, а избирането на независими общински съветници ще стане почти невъзможно.
Президентът атакува и силно ограничителната според него разпоредба удостоверения за гласуване на друго място да се издават само на лицата, служебно заети в произвеждането на изборите. Според него могат да се предвидят достатъчно ефективни юридически процедури, които да не позволят злоупотребата с такива удостоверения.