Избрани Новини
Децата, компютърната томография, ракът и връзката между тях
Десетилетия след излагането на деца на облъчване, ракът на щитовидната жлеза все още е повод за притеснение.
Когато децата са изложени на облъчване на главата и шията, дали поради лечение или често подлагане на изследвания като компютърна томография, те са застрашени от по-висок риск от развитие на рак на щитовидната жлеза през следващите 58 години. Така смятат учените от Медицинския център на Университета в Рочестър, предаде ecomedia.bg.
Те са провели най-продължителното изследване на въздействието на облъчването върху децата, продължителността му и връзката му с развитие на рак на щитовидната жлеза в по-късни етапа от живота. Изследването им е публикувано в списание Radiation Research.
Според учените, получените данни до някъде обясняват защо случаите на рак на щитовидната жлеза продължават да нарастват, като се има предвид , че населението е изложено на по-високи дози облъчване поради по-честото използване на изследвания като компютърна томография.
Учените са съгласни, че компютърната томография и други подобни изследвания са важен инструмент за диагностика, а лъчетерапията е ключова за лечението на ракови заболявания, но апелират за повече изследвания, за да се определи какви са потенциалните им отрицателни въздействия върху здравето. Особено дългосрочното им въздействие.
Експертите използват група хора, които са били подложени на лъчетерапия и компютърна томография през периода 1953-1987 г. Хората от групата са били лекувани в ранна детска възраст от увеличен тимус.
Екипът отново проучва същите хора между 2004 и 2008 г. и сравнява здравния им статус с този на братята и сестрите им, които не са били облъчвани като деца. Ракът на щитовидната жлеза се наблюдава при 50 от 1303 облъчени души в сравнение с 13 от 1768 необлъчвани техни братя и сестри. Учените са отчели и други фактори, които могат да допринесат за риск от рак на щитовидната жлеза.
Според резултатите им, децата, които са били изложени на облъчване на главата, врата и гърдите и лъчетерапия на горната част на тялото, са по-застрашени от развитие на рак на щитовидната жлеза през следващите 57-8 години.