Избрани Новини
Румъния е засегната от дискриминацията за Шенген
За честна оценка на готовността на Румъния за членство в Шенгенската зона, призова министърът на външните работи на северната ни съседка Теодор Баконски и настоя Франция и Германия „да не променят правилата на играта”, съобщи Агенция „Фокус”, като цитира изявлението му пред АФП.
„Недопустимо е да се приеме, че две страни, без значение кои, може да създадат прецедент като променят правилата на играта”, казва Баконски в интервю за румънския ежедневник „Адеварул”. Освен това Баконски заявява, че Букурещ може едностранно да се откаже от Механизма за сътрудничество и проверка и призовава европейските партньори да изпълнят дълга си, както е записано в Договора по присъединяване, а именно, че след изпълнението на техническите условия Румъния ще се присъедини към Шенгенското пространство.
По думите на министъра Румъния е постигнала напредък в реформата на съдебната система и ако този напредък не бъде насърчаван в логиката на сътрудничество, "съществува възможност за едностранно отказване от Механизма за контрол и проверка".
През миналия месец френският вътрешен министър Брис Ортфьо и германският му колега Томас де Мезиер заявиха, че е „прибързано” България и Румъния да станат част от Шенгенската зона през 2011 година. Министрите изпратиха писмо до ЕК, в което се настоява, че решението за приемането на двете страни трябва да бъде взето едва ,след като София и Букурещ покажат „необратим прогрес” в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Министър Баконски предупреди, че Румъния може да използва същия аргумент, когато трябва да се решава дали Хърватия да стане член на ЕС.
Българският премиер Бойко Борисов пък определи в свое изявление на 22 декември, че писмата на Германия и Франция са напълно основателни. За разлика от Румъния, която определи френско-германската позиция като дискриминационна, Борисов заяви, че България ще използва времето до следващия доклад, за да изпълни отправените препоръки. Ключово е промените в законите за съдебната система да се приемат спешно в парламента и тогава няма да имаме проблем, заяви тогава Борисов, като междувременно Народното събрание успя да гласува промените.
Премиерът е оптимист, че България ще бъде приета в "Шенген" през септември, а политическото решение за това ще вземе още през лятото.
Освен това София не иска да се снеме мониторинга на ЕС в областта на правосъдието и вътрешния ред.