Слънчевото затъмнение започна, наблюдавайте го с телескоп от Обсерваторията

Архив Варна

04-01-2011, 07:59

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Частичното слънчево затъмнение днес при ясно време ще се наблюдава от цяла Европа, Северна Африка и централна Азия.

На 4 януари Луната е във фаза новолуние и за жителите на споменатите региони, тя ще покрие част от Слънцето.

Защо това затъмнение е изцяло частично? Върхът на лунната сянка ще пропусне Земята и ние ще се окажем в областта на полусянката, откъдето се наблюдават частични затъмнения. В северозападните райони на Европа, като например Финландия, ще се наблюдава покритие на 80% от слънчевата повърхност.

От Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" съобщават, че във Варна началото на затъмнението е в 09 ч. 09 мин., когато в западния край (в дясно, горе) на слънчевия диск ще се появи малко нащърбяване. Скоро Слънцето ще заприлича на отхапана бисквитка. Максималното покритие на Слънцето – около 75% от диаметъра му, или приблизително 66% от видимата площ, е в 10ч.28мин., когато Слънцето ще прилича на огнена лодка. Краят на затъмнението за Варна е в 12 ч.12мин.

Необходимо е да напомним, че обикновените слънчеви очила не са подходящи за наблюдение на Слънцето. Ако желаете да запазите приятни спомени от това събитие, снабдете се с плътен филтър. Това може да са специални очила за наблюдение на Слънцето, опушено стъкло или маска за електрожен. Подходящи са също парчета от осветена фотолента. Направете предварително тест, като включите лампа с нажежаема жичка и погледнете през филтъра. Ако виждате само жичката, филтърът е подходящ, съветват от Обсерваторията.

Желаете да снимате затъмнението? Поставете филтър и пред обектива на фотоапарата!

Едно от интересните явления, които могат да се наблюдават по време на частично слънчево затъмнение, е промяната в сенките на предметите. Поради намаляващия размер на източника на светлина – Слънцето, сенките стават по-резки. Друго интересно явление е появата на слънчеви сърпчета в сянката на предмети с отвори – сламени шапки, решетъчни лъжици, различни мрежи.

Периодите, подходящи за протичане на затъмнения, се повтарят през около шест месеца. След периода декември 2010 – януари 2011, предстоят затъмнения в периода юни-юли 2011 и ноември-декември 2011. От територията на България през 2011, освен затъмнението на 4 януари, ще се наблюдават още две затъмнения, но лунни – на 15 юни и на 10 декември.

НАОП „Николай Коперник” - Варна планира, и при ясно време ще осъществи програма за регистриране на явленията, които съпътстват едно слънчево затъмнение. Близо до сградата на Планетариума ще бъде монтиран телескоп за наблюдение моментите на затъмнението от граждани.

  ФОТОРЕПОРТАЖ »