Избрани Новини
Пак сме на опашката по развитие на капиталовия пазар
България завоюва ново призово място в класацията по развитие на капиталовия пазар.
След като през 2009 г. бяхме сред най-слабо възстановяващите се пазари в региона на Централна и Източна Европа, през 2010 г. индексът на сините чипове SOFIX бе сред борсовите показатели, записали най-силен спад.
В регулярните изчисления на Investor.bg, в които попадат водещите борсови индекси в 17 държави от Централна и Източна Европа, SOFIX отново е сред разочарованията на 2010 г. Той се нарежда на второ място по спад след основния индекс в Гърция ASE 20.
През 2009 г. ситуацията бе доста сходна – на фона на глобалното възстановяване, донесло ръстове от по над 50 на сто на основните индекси в много страни по света, SOFIX напредна с едва 19 на сто, което му отреди пето място по повишение в региона. На този фон в Русия RTS се изстреля със 126%, а в Турция и Украйна ръстовете бяха с по над 90 на сто.
През 2010 г. SOFIX изгуби 15,2 на сто, сделките паднаха наполовина, а пазарът като цяло бе белязан основно от блокови сделки и прехвърляния на извънборсов пазар. Единственият по-слаб индекс в региона е гръцкият ASE 20, който е изгубил близо 36 на сто от стойността си. За разлика от България обаче, която не бе засегната от драматични проблеми през 2010 г., Гърция бе на ръба на банкрута и бе спасена с помощта на кредит от 110 млрд. евро, отпуснати от Европейската централна банка, Международния валутен фонд и страните от еврозоната.
Топ 3 по спад се допълва от Словакия, където основният борсов показател се е понижил с 13,7 на сто през 2010 г. след спада от близо 26 на сто, измерен година по-рано.
Лидер по ръст през 2010 г. е пазарът в Естония. Основният борсов индекс в страната напредна с близо 74 на сто в очакване на приемането на страната в еврозоната. Влизането във валутния блок предизвика сериозен оптимизъм още в началото на 2010 г., като той успя да се задържи до края на годината.
На второ място се нарежда пазарът в Украйна с повишение на PFTS от 70 на сто. Това означава, че за последните две години основният индекс в страната се е изстрелял с впечатляващите 223,5 на сто. Следва я Литва, където OMX Vilnus е добавил 56,5 на сто.