Само Еврокомисията решава кога ще прекрати проверката за Румъния и България

Архив Варна

04-01-2011, 13:47

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

„Дали и кога механизмът за сътрудничество и проверка за Румъния и България може да бъде прекратен, може да реши само ЕК, а не и  от страните”,

каза говорителят на Европейската комисия Марк Грей. Изявлението, цитирано от БТА, бе  направено във връзка с интервю на румънския министър на външните работи Теодор Баконски, в което той заплаши, че страната му ще се оттегли едностранно от механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Грей отбеляза, че при приемането им в ЕС Румъния и България са поели ангажименти да реформират правосъдните си системи и да водят борба с корупцията. Той подчерта, че успехите в тези направления се дължат в значителна степен на изпълнението на механизма за сътрудничество и проверка.

Еврокомисията е убедена, че сътрудничеството с румънските власти, включително в изпълнение на изискванията на механизма ще продължи, заяви Грей. Това е становището на Брюксел след последната проверка на Европейската комисия в Румъния в изпълнение на механизма през ноември 2011 г.

Румънският министър Теодор Баконски заплаши още, че Румъния може да блокира приемането в ЕС на Хърватия след приключване на предприсъединителните преговори.

Букурещ не можел да подкрепи членството на Хърватия без механизъм за сътрудничество и проверка, когато същият действа за нея, смята министър Баконски.

Механизмът за сътрудничество и проверка беше измислен преди влизането на България и Румъния в ЕС, за да бъдат успокоени страните членки, които бяха против присъединяването на двете балкански държави и настояваха да се задейства предпазна клауза в областта "Правосъдие и вътрешен ред". Говорителката на Еврокомисията Наташа Бътлър отбеляза, че дали една страната ще бъде приета в съюза или не, е въпрос единствено на оценка дали тази страна е изпълнила всички условия за членство.

Друг говорител на Европейската комисия добави, че механизмът за сътрудничество и проверка, разширяването на ЕС и приемането в шенгенското пространство са напълно различни проблеми и не трябва да се допуска смесването им.

Европейската комисия очаква да завършат успешно предприсъединителните преговори с Хърватия. След това ще се оцени готовността на страната да стане част от Европейския съюз. Не трябва да се обръща толкова внимание на национални изявления. "Нека не влизаме в националните политически игри", каза още той.