Избрани Новини
Удрят поповете с данък "Амин"
Свещениците с трудови договори, не могат да се пенсионират
"Господи помилуй" поповете вече ще казват с квитанция за извършената от тях услуга. В най-скоро време свещениците ще трябва да издават документ за платените от миряните пари за услугите, които извършват. Той ще важи пред Светия синод, където свещениците се отчитат за свършената работа.
"Църквата трябва да се подчинява на всички закони в страната - трудови, осигурителни, данъчни", настояват от КТ "Подкрепа" и новоучредения свещенически синдикат. "Вътрешните правила на църквата не трябва да са в противоречие с гражданските закони", категоричен е протойерей Марио Николов, секретар на синдиката на свещениците.
Сега освободени от данъци са продажбата на свещи и други църковни вещи в храмовете, уточни Николов. За т.нар. треби обаче като освещаване, кръщене, венчавка също не се плащат данъци, въпреки че няма ясен регламент дали те да бъдат необлагаеми.
"Има цяло море от нерешени проблеми в църквата - с доходите, с обучението, с имотите", твърди още отец Марио и настоява въпросите да се решат в най-скоро време един по един. За целта от февруари започват редица срещи с всички държавни институции, имащи отношение по въпросите на църквата.
От КТ "Подкрепа" настояват още Сметната палата да направи проверка как Българската православна църква изразходва субсидията, която всяка година й отпуска държавата. Според синдикалистката Мика Зайкова църквата трябва да се отчита прозрачно за тези пари. През последните години субсидията й е варирала между 8 и 15 милиона лева.
Като начало обаче свещениците настояват да се реши въпросът им с трудовите правоотношения.
"Искаме да се сключи колективен трудов договор с Българската православна църква, който да важи за свещениците в цялата страна", каза още отец Марио. В момента свещениците се назначават със заповед по вътрешни правила на църквата и нямат трудови договори. Масово поповете не получават никакви заплати, а се издържат от продажбата на свещи. Липсата на заплата пък означава, че не се превеждат осигуровки и поповете не могат да се пенсионират. Там, където има заплати - те са най-ниските за страната.
Представителите на свещеническия синдикат тепърва започват срещи с държавните институции, за да търсят решение на проблемите си. Според синдиката трябва да се подходи диференцирано, защото не можело да се сравняват свещеници и храмове в малките села с храмовете в големите градове. Някъде има по две венчавки на година, а в други всяка седмица по толкова, коментира още отец Марио.