"Сега": Образователното министерство обещава да спре "прелитащите" професори

Архив Варна

05-01-2011, 02:49

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Министерството на образованието няма да се откаже от идеята си един преподавател да може да участва в акредитацията само на един университет и в скоро време ще предложи законови промени.

Това каза пред "Дневник" образователният министър Сергей Игнатов.

Промяната, която ще бъде направена в закона за висшето образование, обаче още не е готова и тепърва ще се обмисля как точно да бъде въведено ограничението. Тя се налага след последните промени в закона за академичния състав от края на декември. С тях беше върната възможността един преподавател да може да участва в акредитацията на два университета и така висшите училища да могат да изпълняват изискванията, използвайки едни и същи хора.

От началото на мандата си образователният министър настоява, че трябва да се прекрати практиката едно хабилитирано лице да преподава в няколко висши училища и да се спрат т.нар. прелитащи професори. Затова през май парламентът прие в закона за академичния състав изрично изискване член на академичен състав да може да участва в акредитацията само на едно висше училище. Със същия текст обаче беше записано, че академичната длъжност се заема само на основен трудов договор.
Ограничението за основния трудов договор, който може да бъде само един, стана основание на опозицията да сезира Конституционния съд (КС) и той през октомври отмени целия текст. В същото време КС остави в сила преходната разпоредба, с която се правеше промяната в закона за висшето образование, ограничаваща "прехвърчащите" преподаватели.

Това породи тълкуване сред депутати, че според съда няма проблем с текста за акредитацията, а само с този за трудовия договор. Вместо да разделят двата казуса и да позволят преподавателите да имат колкото си искат трудови договори, което е позволено по закон, но да могат да участват в акредитацията само на един университет, управляващите съвсем либерализираха оценката на висшите училища. Мотивът - да се уеднаквят режимите от закона за академичния състав и този за висшето образование, както и да се съобразят с КС.

Председателят на образователната комисия Огнян Стоичков от "Атака" каза пред "Дневник", че на заседанието на комисията е предложил двете изисквания - за трудов договор и акредитацията, да се уредят отделно, но мнозинството от ГЕРБ са отхвърлили идеята. Той припомни, че КС на практика не е върнал един от текстовете за акредитацията и ако е имало воля, е можело да се запазят ограниченията.

От стенограмата на заседанието на комисията обаче се вижда, че както образователният министър Игнатов, така и председателят на парламента Цецка Цачева, присъствали на дебата, са застъпили тезата, че връщането на старото либерално положение е съобразено с решението на КС.

Въпросът как ще се оценяват висшите училища ще е особено актуален тази година, тъй като голяма част от университетите трябва да минат през акредитация. Ограничението за хабилитираните лица би поставило доста от ВУЗ в невъзможност да покрият изискванията.