Избрани Новини
"Дневник": Децата искат да бъдат чути, защото имат и други проблеми
Протестът на учениците срещу кратката коледна ваканция, която започна на 24 декември и продължи до понеделник, премина рехаво и остана по-скоро виртуален.
По-активни бяха децата от провинцията. По данни на министерството на образованието отсъстващите от час са били около 12%. Според ведомството на Сергей Игнатов отсъствията са били нормални, особено за първия ден от годината. Разговаряме с експерт от образователното министерство за акцията на учениците и за намеренията на ведомството. В момента се обсъжда дали учебната година да започва на 1 септември, за да има малко по-дълги ваканции, но за сметка на лятната. Двамата ученици от София, където протестът мина най-вяло, обясняват защо не са подкрепили акцията.
- Какви са обобщените данни от обявения от учениците Ден за национално бягство?
- Отсъстващите ученици в понеделник са били толкова, колкото и предходни години на същия ден. Не може да се каже, че има увеличение - процентът е около 12. Протестът не се провали, просто не се състоя. Децата разбраха, че сега не е моментът и мястото за такива акции. Проектозаповедта на министъра, с която се определят ваканциите, излиза през август.
Документът беше на сайта на министерството около месец и по него нямаше никакви коментари и предложение и след като вече е факт, не може по средата на годината да се променя заповедта. Затова създадохме работна група, в която нещата да се обсъждат и решават по-рано.
- Кои ученици най-много са отсъствали и какви са причините?
- Най-много не са присъствали децата от горния курс, но от първи до четвърти клас също има отсъстващи - близо 9%. Явно те са по-склонни към заболявания. Причините може да са както всяка година - влошената зимна обстановка, снеговалежите и започващата грипна епидемия.
- Ще има ли санкции за тези, които не са влезли в час в понеделник?
- Когато се върнат, според това с какви документи ще извинят отсъствията си ще се прецени - може да са по здравословни причини, семейни.
За всяко отсъствие от училище трябва да има документ, който да го обяснява. Всяко училище има разработен правилник, където е регламентирано какви санкции се налагат при виновно неизпълнение на задълженията. Масовата практика за пет неизвинени отсъствия е забележка. След това за всяко провинение има по-тежко наказание. Става въпрос за големи ученици, които могат да преценят действията си. Предполагам, че тези, които нямат оправдателни причини за отсъствието си, ще бъдат наказани. Това е задължение на класните ръководители, директорите и педагогическите съвети.
- Как си обяснявате тази акция?
- От три години ваканцията е десет дни. Мисля, че децата търсеха някой, който да ги чуе и да споделят проблемите си. Искам да благодаря на директорите на училища, които се срещнаха с учениците и с инициативните комитети. Тези срещи продължават, както и ще продължим да обсъждаме проблемите в българското образование. Децата искат да бъдат чути, защото имат и други проблеми, просто това беше поводът.
- Какви други проблеми имат?
- Поставиха въпроса, че са доста натоварени, че съдържанието на учебниците е академизирано и неразбираемо. Поставиха въпроса за материалната база и за това, че рано започват часовете и късно приключват и дори обсъдихме състоянието на тоалетните. Оказа се, че младите хора ги вълнуват различни проблеми. Обществото е длъжник на децата и доста неща трябва да се свършват в училището. Дано скоро държавата се замогне, за да помогнем на децата.
- В министерството обмисля ли се вариант учебната година да започва по-рано, за да има по-дълги ваканции?
- Това е един от вариантите, но още нищо не е приемано окончателно.
- Как ще са разпределят ваканциите до края на тази учебна година?
- Сега ще има междусрочна ваканция, която ще е три дни. Пролетната ще започне на 30 март и ще продължи до 10 април - тя е с два дни по-дълга. След това има кратка великденска почивка. А и месец май е по-облекчен заради повечето официални празници.