"Монитор": Есенна ваканция за учениците

Архив Варна

05-01-2011, 06:40

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Въвеждане на есенна ваканция в школския график обсъжда експертна група в просветното министерство.

Това е един от вариантите за спиране на постоянните бунтове на учениците за повече почивни дни през учебната година.

"Единственият вариант да се въведе есенна ваканция е учебната година да започне от 1 септември", коментира пред "Монитор" Асен Александров, директор на 51-во СОУ "Елисавета Багряна" и съветник в просветното министерство по въпросите за средното образование. Александров подчерта, че в момента се обсъждат 3 варианта за първия школски звънец - да се изтегли по-рано, на първи или на осми септември, или да се запази сегашната традиция за 15 септември."Предложението за есенна ваканция се  повдигна за обсъждане в министерството от неправителствени организации, които искат почивка в последната седмица на месец ноември", обясни Александров.  Идеята е, ако уроците започнат от 1 септември, пред децата да се отворят 14 допълнителни дни за ваканции през годината. Така

едната почивна седмица ще е в края на ноември

а другата ще се прилепи към сегашната зимна ваканция, която да се удължи до 10 януари. "Ако се спрем на варианта за първи учебен ден на 8 септември, логично следва, че есенна ваканция няма да има, а само ще се удължи зимната", добави Асен Александров.

Той припомни, че министерството на образованието изисква от родителските и гражданските организации да извадят всички положителни и отрицателни страни на нов учебен график. Един от минусите учебната година да започне по-рано е, че много семейства използват първите седмици на септември,

за да отидат на по-евтина почивка на морето

смята съветникът в МОМН.

"Като директор общувам постоянно и с родители на малки деца. Те никак не се радват на дългите зимни ваканции, защото няма кой да гледа децата им, докато са на работа", разказа Асен Александров.

Той подчерта, че окончателното решение ще се вземе само когато всички страни в споровете за нови ваканции постигнат консенсус. "Когато има разделение в обществото по-даден въпрос, по-добре е да си остане съществуващото положение в момента, отколкото да се прилага нещо неизпробвано", смята Александров.

Намаляват стреса с интересни уроци

Въвеждането на по-интересен стил в учебниците и спиране на препускането през материала в уроците е стратегията на министерството за намаляване на натоварването и стреса сред учениците. Това каза пред "Монитор" съветникът в МОМН за средното образование и директор на 51-во СОУ в столицата Асен Александров.

"Преумората на гимназистите не идва толкова от многото часове зад чина, колкото от постоянното натоварване на съзнанието с трудни уроци в елитните гимназии", смята Александров.

Той подчерта, че не може да става дума за намаляване на предвидените по закон 180 учебни дни в годината за гимназиите. Проучване на просветното министерство показва, че в страни като Швейцария, САЩ и Англия учениците прекарват повече време в класните стаи, отколкото у нас.