Избрани Новини
Потребителската кошница на избирателя
Щипка от това, другото на вкус, от третото - чаена лъжичка и нито грам повече
Ето така започват всички кулинарни рецепти. Резултатът, за да е истинско произведение на кулинарното изкуство, трябва да е така забъркан, че да не е ясно от какво точно е направен.
Така и по избори. Година преди вота за кмет и местен парламент по пързалката вече бяха пуснати няколко имена (най-сигурният начин да се избавите от нежелана кандидатура е да я спрегнете тук-там из медиите година по-рано). Това обаче няма да ни доведе до правилна прогноза, ако не разгледаме предизборната гозба по нужните за забъркването й продукти: щипка ДПС, ромски гласове на вкус, чаена лъжичка ТИМ...
Известно е, че
Но опитните партийни (екс-сини) функционери сред хората на Доган във Варна владеят душите на ромските избиратели. Те умеят на прост език да им обяснят предизборните послания на кандидатите и да им помогнат да се ориентират за кого да гласуват И този път.
В замяна в последните 3 мандата броят на представителите на ДПС в общинския съвет нарасна от 0 на 4 (избрани през 2007-ма + 1 "осиновен", влязъл с листата на друга политическа сила). Досега другият печеливш от тази мургава ДПСдар-ба беше Кирил Йорданов, неизменно подкрепян от местните соколи. Факт, който изглеждаше логично в контекста на тройната коалиция, тъй като БСП също на два пъти използва кмета да "дръпне" червената листа. Сега обаче ДПС имат сериозни оперативни мотиви да подкрепят ГЕРБ, както го и правят в общинския съвет. Освен това кандидатурата на Кирил Йорданов засега поне официално е под въпрос. Ако застанат зад ГЕРБ обаче, дали кандидатът на Бойко Борисов ще е достатъчно силен - особено, ако играе срещу Йорданов, за да "издърпа" листата на ДПС до заветните поне 5 места в Съвета? Стягането на медийните редици - в интернет и сред разпространителите на печатни издания, около движението обаче вече държи нащрек политическите им противници и бивши партньори.
Очевидно ключът към всички въпроси отново ще бъде
или не. Първоначално той даде заявки именно в тази посока - че 12 години кметуване стигат. После през август витиевато намекна в ефира на Нова телевизия, че може и да е размислил и сякаш отново се застяга за предизборна битка - махна някой и друг общински шеф, дори един от заместниците си, в което наблюдателни общинари съзряха жест към ГЕРБ. Сега обаче Кирил Йорданов предпочита да не говори на тази тема. Под предлог, че, ако оповести решението си прекалено рано, ще попречи на нормалната работа на администрацията.
Ако в бюлетините през октомври все пак фигурира името на Кирил Йорданов (при това не като кандидат за президент, до каквито пророчества стигнаха най-смелите варненски анализатори), то можем да станем свидетели на deja vu. БСП да се присламчи към все още влиятелната фигура на градоначалника, а ГЕРБ да издигнат поредното мюре и така негласно да подкрепят 4-я мандат на Йорданов. И нека пръста, който премиерът тия дни размахва на кмета заради улица "Девня", не заблуждава никого - все пак става дума само за дупка.
Йорданов обаче има и резервен вариант в джоба: да заложи отново на формулата на независимия кандидат и да получи подкрепата на президентското "АБВ", чийто ресурс не трябва да бъде подценяван заради неубедителния старт. Заявленията, че Кирил Йорданов "е финтирал" новата формация на Георги Първанов са меко казано несериозни. Отсъствието на варненския кмет от залата при учредяването все още не значи нищо. Дори и заради факта, че по същото време бащата на кмета беше приет по спешност в болница.
Някои косвени събития от последните месеци - затягане на PR редиците в общината, зачестяване на срещите с медиите и варненци, също навеждат на мисълта за започваща предизборна кампания на втория етаж в общинския билдинг.
От друга страна градският лидер на БСП
и обяви в сряда, че червените активисти ще определят своя кандидат с вътрешни избори. Доста удобна формула за сложната ситуация, в която той самият попадна след ареста му в навечерието на 1 април миналата година. Преди тази случка кметската номинация за бившия председател на Общинския съвет изглеждаше предизвестена. Сега показният арест разделя червения електорат на две - започналото следствие изключва Гуцанов от играта, според някои, според други обаче - то е силен коз за предизборната кампания и придава на кандидата актуалния днес ореол на жертва. Вътрешните избори в БСП-Варна ще бетонират Гуцанов като кандидат на БСП за кмет на града е прогнозата на ВарнаУтре.бг. По простата причина, че той отдавна си написа домашното по нулиране на вътрешнопартийната конкуренция - кой в столицата, кой в периферията на общината, кой на сладък чиновнически пост, всички опоненти на Гуцанов не пеят вече повече от 1 мандат. Легализирането на червения вот в негова полза на практика извива ръцете и на централното ръководство, което няма как да скочи срещу масите, заявили публично мнението си. Освен ако "шефовете" на Позитано нямат друга изпреварваща информация и не стягат свой собствен кандидат по формулата на доказалия се, успешен, но независим кандидат, наследена от предизборните годежи с Кирил Йорданов.
Дали пък битката за кметския пост няма да срещне в предизборна схватка екипите, работещи на втория и на третия етаж в общината? Ако кабинетът над кметския все още беше обитаван от Борислав Гуцанов - със сигурност. Колкото до приемника му Николай Апостолов, нещата не са така еднозначни. През последния месец лидерът на ГЕРБ Павел Димитров използва всеки удобен повод, за да лансира името на Апостолов. Неубедителното присъствие в управлението на града обаче превръща новия председател на съвета в идеално подходящ единствено за ролята на подгряващ кандидат, такъв, който ще бъде пуснат единствено като параван за подкрепата на ГЕРБ за Кирил Йорданов. "Продължавам да го наблюдавам много внимателно" твърди обаче лидерът на ГЕРБ Павел Димитров и добавя, че коментираните доскоро имена на депутатите Николай Костадинов, д-р Красимир Петров и кметът на Владиславово Добромир Джиков не са актуални. Други двама депутати - Свилен Крайчев и Емил Радев (за когото се смяташе, че е лансиран за кмет на Варна от влиятелната Искра Фидосова), побързаха сами да заявят, че няма да бъдат кандидати.
Колкото до формулата млад, енергичен и чист (нещо средно между някогашните задължителни условия за кандидат-президентите на САЩ: бял, християнин и мъж, и по-модерното, но по Boney M - "Young, Free and Single" (млад, свободен и ерген) засега единствено
се вписва в нея. Името му изскочи ненадейно преди месец. "С него се получи интересно, защото влезе в полезрението ни от медиите, сега ще го огледаме и след Нова година ще го поканя на среща. Четох интервюта с него, много е интелигентен, с две висши образования, полиглот, добра визия, млад човек…", изненадващо обяснява Павел Димитров. Не така непознат е Портних обаче за вицепремиера Цветан Цветанов, който често отсяда в Гранд хотел Варна. Дано МВР министърът намери време да светне своите съпартийци за качествата на младия мениджър, който дни след като името му се завъртя из медиите вече започна да се появява семейно на светски събития извън подопечния му хотел, станал традиционна сцена за всички ГЕРБ-мероприятия.
Павел Димитров не изключва и себе си от кръга на младите, енергичните и чистите, като обича да се шегува, че се чувства млад и енергичен. Но иначе признава, че 66 години са множко за начало на кметска кариера, тъй като 1 мандат не е достъчен, за да се свърши добре започнатото.
Важен елемент от предизборната кампания ще бъде и подкрепата на ТИМ. И този път бизнесгрупировката ще се въздържи партията й "Нашият град" да издигне собствен кандидат за кмет. Въпреки напрежението между формацията и ГЕРБ в местния парламент на вота наесен симпатизантите на "Нашият град" все пак ше бъдат призовани да гласуват за кандидата на ГЕРБ, е прогнозата на ВарнаУтре.бг. Макар че като опитни играчи ТИМ рядко залагат само на един кон. А и потенциалният "независим" кандидат на БСП може да се окаже и
В обърканата, на моменти дори патова ситуация, в която се намират "големите" партии, реален шанс за успешно представяне във Варна имат и десните - СДС, ДСБ и още по-малките им евентуални партньори. Тук обаче също има няколко "ако": изключително слабото местно СДС, обединение под въпрос и отново липса на силен еднозначен кандидат. За последно десните играха заедно с НДСВ и общият им претендент Димо Гяуров беше трети след Кирил Йорданов и Веселин Марешки и преди човека на ГЕРБ.
Допреди месец съвсем актуална беше кандидатурата за кмет на Варна на
- възпитаник на варненската френска гимназия. Той дори смени постоянната си адресна регистрация и отново стана варненец по документи след като се сдоби с къща в района на кварталите "Бриз", прехвърлена му преди година от майка му. Сега обаче ръководството на НДСВ планирало Вълчев да се опита да пребори някогашната си наследничка в министерския кабинет - кметицата на София Йорданка Фандъкова.
който постигна отличен за солокампанията му резултат преди 4 години. Не се знае обаче какви удари под кръста са му подготвили конкурентите му, които бяха доста неприятно изненадани от големия брой благодарни пациенти, гласували за боса на евтините аптеки "Марешки", към които бизнесменът сега прибави и верига евтини магазини за хранителни стоки.
Наскоро столичен всекидневник лансира като кандидат за кмет на Варна от партия "Атака" депутата Димитър Карбов. Неясно защо като основно качество на младия политик беше изтъкната странната му, според столичани, професия на стифадор.
От всичко дотук става ясно, че номинациите на всички партии зависят една от друга и ще се подредят на принципа на доминото веднага след като стане ясно решението на Бойко Борисов за Варна. Ясно е и, че има шанс битката да се завърти между поне 3-ма кандидати все още ненавършили 40 години, което може да се окаже и най-оптимистичният момент в предстоящия вот.