Избрани Новини
Има ли "Медузи" във Варна?
С такива въпроси за морската флора и фауна започна интервюто с бившия председател на общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов
по БиТиВи.
Анонсираното като сензация в сутрешния блок участие така и не роди новина за ранобудните зрители. Питащи и отговарящ предъвкваха добре познатите факти около ареста на Гуцанов на 31 март миналата година. Той пък на няколко пъти безуспешно се опита да премести темата от скандалните си два престоя зад решетките към "важни за варненци и града" теми.
Гуцанов беше категоричен, че в сделките с новите автобуси, за които е обвинен заедно с бизнесмена Даниел Славов - Дънката, няма нищо незаконно. Според анонса на БиТиВи автобусите са купени от Франция за 116 хил. евро, а са препродадени на "Градски транспорт"-Варна за 400 хил. евро.
"Надявам се този фарс бързо да приключи, това е важно за мен, защото съм сигурен в крайния резултат, защото няма нарушение. Аз съм бил само член на съвета на директорите на "Градски транспорт" по времето на тази сделка, в крайната сума са включени всички разходи - транспортни, митнически, за рециклиране на колите. Подобни шумни акции, които изместват вниманието от истинските проблеми на хората - това дотегна на всички", каза Борислав Гуцанов.
На въпроса какви са отношенията му с Дънката, който бил "близък до контрабандните канали", общинският съветник обясни, че двамата са съученици от Математическата гимназия и колеги от Морското училище, което има много здрави традиции и е "начин на мислене". Гуцанов заяви, че се среща и излиза с всичките 100-тина човека от ротата си в Морското и "няма да се откаже от нито един от тях". Той беше попитан дори откъде идва прякорът на съкурсника му - Дънката, и даже получи жокер за отговора - за недоказани контрабандни сделки с дънки.
Въпреки многократно повтаряните призиви да бъде питан "за проблемите на града", Гуцанов трябваше да отговаря и за първия арест на 19.01. 1999 г. Според питащите той бил задържан заради отпускането на кредит от 9 млн. лева на фирмата му Блек сий шипинг от Елит банк, в чийто управителен съвет е бил. Гостът отрече тези факти и обясни, че е бил в ареста заради неправомерно теглене на 110 хил евро от сметката на фирмата му, въпреки че още същия ден станало ясно, че подписът в платежното нареждане не е негов. Гуцанов припомни, че е осъдил държавата за прекараните в ареста 2 и половина месеца, но е отказал обезщетение за тях. Сега семейството му чакало насрочване на делото в съда за правата на човека в Страсбург заради ареста през март тази година. Евромагистратите вече приели искането за допустимо.
Според бившия председател на общинския съвет, арестът му има силен политически привкус и целта му е била неговото остраняване от поста и "овладяване на общинския съвет от определена политическа сила", а също и "създаване на трудности пред това изборите за кмет отново да бъдат спечелени от кандидат, близък до левицата, под чието влияние Варна се управлява от 3 мандата".
Още 2 неудобни въпроса получи Борислав Гуцанов от студиото: коя е първата сделка, направила го богат ("Не си спомням") и дали е бизнесмен или политик ("Отдавна не съм в сериозния бизнес, но и още не съм заслужил да ме наричат политик, надявам се да стана").
На въпроса ще се кандидатира ли за кмет Гуцанов обясни, че е предложил "нещо, което не е правено досега в БСП - вътрешнопартиен избор, за да няма генералски назначения - този или онзи да бъде кандидат за това място". Това бил единственият начин "във Варна да се върне старата свежест", да се задвижи отново проектът за новото пристанище и да се върне на дневен ред идеята за атракционната зона на Варна.