Евродепутати: България има проблем с границата с Турция

Архив Варна

07-01-2011, 14:05

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Решението кога Румъния и България ще влязат в Шенген се очаква да бъде взето от Съвета на министрите на вътрешните работи на ЕС на 24 февруари.

Това обаче няма да стане в края на март, тъй като докладите за оценка на контрола на техните граници са "негативни". Това са заявили пред Франс прес европейски дипломати в Брюксел, съобщи Mediapool.
"Присъединяване през март, това е отмряло. Никакво решение няма да бъде взето, тъй като докладът за оценка на контрола от страна на България на границата й с Турция е негативен. Не може да бъде приета Румъния без България", обяснил един от дипломатите, пожелал анонимност.

СДпоред друг дипломат унгарското председателство на ЕС може да реши да постави този въпрос в дневния ред на заседанието на министрите на вътрешните работи, но решението ще бъде негативно, смята друг дипломат.

Франция и Германия изразиха негативни оценки и преценяват като "преждевременно" да се разреши влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство през март 2011 г. Още десетина правителства в ЕС споделят това мнение, подчертал дипломатът.

Отлагане на приемането в Шенгенското пространство не трябва да се преживява като санкция, коментира Франс прес, цитирана от БТА. Гърция бе отлагана трикратно по искане на Германия преди да бъде приета в крайна сметка и действителността показва, че Германия е имала основание да блокира (присъединяването й), тъй като Гърция все още има проблеми да гарантира сигурността на границата си с Турция, отбелязва друг дипломат в Брюксел.

Междувременно в  поредната си изява по повод отлагането на румънското членство в "Шенген" президентът Траян Бесеску заяви, че румънците няма да стоят "като червеи" пред големите сили в Европа.

Франция, Германия и други страни членки настояват България и Румъния да постигнат необратим напредък в справянето с престъпността и корупцията. За разлика от София, Букурещ предприе мощна дипломатическа атака, като заплаши, че ще създаде проблеми за членството на Хърватия в ЕС, няма да ратифицира Лисабонския протокол и ще отхвърли едностранно мониторинговия механизъм в областта на правосъдието и вътрешния ред.