Избрани Новини
Всички министри обичат да бъдат подслушвани
Добрата страна на подслушването била, че играе ролята на нещо като архив, ако човек забрави какво е казал, защото аудио файловете оставали.
Това е мнението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, помолен за мнение по случая с изнесените в медиите подслушани разговори между директора на Агенция „Митници“ Ваньо Танов, министъра на финансите Симеон Дянков и заместника му Владислав Горанов по адрес на Цветан Цветанов, съобщи БТА.
Подслушването имало своето място, когато има основания да бъде ползвано, например като метод за събиране на доказателства, когато се извършва по законовия ред, когато е част от цялата полицейска работа, но не е начин на функциониране на държавата“, добави той.
За колегата му от кабинета-земеделският министър Мирослав Найденов това било контрол.”Аз винаги бил с разбирането, че във високите етажи на властта трябва да има система за контрол”, коментира Найденов.
И за министъра на образованието Сергей Игнатов наистина няма нищо лошо в това да го подслушват.
"Мисля, че това е в реда на нещата, след като си във властта, естествено е да си под наблюдение, но не се знае кой ме подслушва. Вие знаете ли, че на пазара в момента можете срещу 200 долара да си купите устройство и да го слоите в компютъра и всеки телефон който сложите да го подслушвате без да се говори по него", коментира Сергей Игнатов информации, че е вързан на СРС-ата заради скандалите в БАН.
Регионалният министър Росен Плевнелиев заяви, че "не го интересува" дали е подслушван покрай търговете за магистрала "Тракия". Той смеси СРС-та с нуждата от прозрачност и ценностите по принцип по следния начин: "Аз работя при максимална прозрачност, там съм, за да свърша определена работа, екипът ми изповядва същите ценности".
Дипломат № 1 Николай Младенов заяви от висотата на позицията си, че не се интересува дали го подслушват. Нищо, което казвам по телефона, не е скрито от официалната ми позиция, седя зад него и не го крия. Всеки, който е на публична длъжност, трябва да стои зад думите си. Не страдам от параноя, не си сменям номерата всеки ден и не се крия по ъглите, за да разговарям с разни хора, обяви своята незаинтересованост външният министър Николай Младенов.
Без притеснения е и финансовия министър Симеон Дянков . Той смята, че "контрол трябва да има, но не той решава как да бъде осъществяван"
Вицепремиерът Цветанов многократно пък е изтъквал като своя основна заслуга това, че на спецслужбите им е дадена "пълна оперативна свобода". В резултата на тази свобода от МВР все още не са отговорили на конкретно на въпроса защо са подслушвали толкова хора в болницата в Горна Оряховица. Прочетените СРС-та оттам бяха опровергани от петорна медицинска експертиза.
За премиера няма нищо лошо в това да се слушат министри, вицепремиери и шефове на агенции и обеща това да продължи."Аз съм мнителен човек и искам да имам контрол върху техните действия", мотивира одобрението си за подслушването на хора от изпълнителната власт министър-председателят.
Досега засегнатите министри не са проявили интерес дали, щом ги подслушват, са уличени в извършването на тежко умишлено престъпление, което предвижда затвор от над 5 години нагоре, както е предвидено в Закона за СРС.
В сряда , 12 януари парламентарната комисия за контрол на СРС ще се занимава с това подслушване, съобщи нейният председател Явор Нотев. Бившият министър на вътрешните работи от правителството на тройната коалиция Румен Петков дори поиска да се създаде парламентарна анкетна комисия за подслушването на Дянков, Горанов и Танов.