Избрани Новини
"Монитор": Забраниха месото и млякото от 7 области
Ветеринарните служби наложиха забрана за търговия с месо и мляко в 7 области заради епидемията от шап в Източна България.
В момента е блокирано движението на животни и животински продукти от областите Бургас, Варна, Шумен, Сливен и Ямбол, както и от Казанлък и Хасково, които се намират в близост до турската граница. Забраната е въведена заради открито огнище на зараза от шап по животните в бургаското село Кости. Според представители от браншови организации в района, където действа забраната, са и едни от най-големите млечни и месни фирми. Те са и част от
за хранителни стоки и това ще се отрази на доставките.
Земеделският министър Мирослав Найденов разпореди да бъде ограничена търговията с животни и месни продукти от този регион с цел спиране на разпространението на болестта. В района има 92 месни предприятия и 64 млекопреработвателни фирми. Сред тях са големите фирми "Чико", "Ивет", "Брадърс комерс", "Дона", "Пикант Варна", "Месокомбинат Енчеви Нова Загора" и други. Млечните фирми, които временно няма да могат да продават продуктите си, са "Маркели", "Млечен път", "Българско сирене Хасково", "Булмилкс" и други.
В тази връзка земеделският министър обяви, че продуктите, които в момента са в магазините, не са от заразени животни и няма да бъдат изтегляни от хранителните вериги. Причината е, че шапът е бил открит в начален стадии и всички заразени животни ще бъдат унищожени. Найденов припомни, че тази болест е
и няма основание за притеснение. Забраната ще продължи, докато не бъдат изпълнени всички мерки, свързани с дезинфекция и спиране на разпространението на заразата. Очаква се карантината за предприятията да бъде вдигната до края на седмицата, ако няма други случаи на шап, уточни Найденов.
Земеделският министър заяви още, че европейските директиви не предвиждат компенсиране на загубите на преработвателни предприятия, а само на животновъдните. Въпреки това ще поискаме да бъде изплатена компенсация на преработвателните фирми. Очаква се искане за пропуснати ползи на фирмите да се изпрати в срок от 45 дни след датата, на която е вдигната забраната. В най-кратки срокове млечните и месните фирми трябва да представят документи, които да
Относно компенсациите, които ще получат животновъдите от село Кости, където добитъкът е унищожен, Найденов коментира, че те ще бъдат отпуснати в рамките на 2-3 седмици. Обезщетенията ще бъдат определяни на пазарен принцип. Очаква се при определянето на цената на добитъка да се вземат данни от статистиката. Освен това ще бъде направена анкета сред животновъдите в селото, в която да посочат какви биха били очакваните приходи от животното. Министърът посочи за пример, ако една крава струва 1000 лв., а от нея се докарва доход от 300 лв. на месец и при условие че карантината продължи 3 месеца, компенсацията за стопанина ще е в размер на 1900 лв. за едно животно.
Според директивите за компенсиране на загубите от зарази по животните Европейският съюз финансира пропуснатите ползи с 60%. Въпреки това има възможност при предприемане на необходимите мерки компенсацията да е на 100%, уточни Найденов.
Топ Новини