Избрани Новини
"Дневник": Отнемането на шофьорски книжки се оказа доброволно
Извършили сте нарушение на пътя, спрели са ви полицаи, издали са ви акт за него.
Наказанието предвижда отнемане на книжка за определен период. Какво следва оттук? Може ли КАТ принудително да вземе шофьорската ви книжка? Не.
Може да звучи абсурдно, но няма и друг орган, който има право принудително да иззема документа на нарушителите. "Отнемането на шофьорската книжка е на доброволни начала", обясниха пред "Дневник" от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).
Според Закона за движение по пътищата, за да ви бъда отнето свидетелството за управление, сте "длъжен" да отидете на гише в КАТ и доброволно да го предадете, срещу което ще получите протокол. Ако не го направите, ще получите призовка. Но ако не й обърнете внимание, никой няма да ви потърси. Тогава книжката може да ви бъде отнета само при случайна проверка, подмяна на документа или някаква друга справка в КАТ.
Парадоксът не е нов (тези текстове са в закона от 2002 г.), но стана ясен след инцидента от съботната нощ, когато шофьорът на такси Емил Денев участва в сбиване и беше прострелян. Веднага след това от МВР съобщиха, че пострадалият има 62 акта и 128 отнети точки (един талон има 39 точки).
Четири дни отне на вътрешното министерство да отговори как след като шофьорската книжка на Емил Денев е трябвало да бъде отнета поне три пъти, това не е направено. Обясненията им обаче потвърдиха, че няма законова възможност за принудително отнемане.
За конкретния случай от отговорите на СДВР стана ясно, че са били издадени всички наказателни постановления и срещу Денев е била приложена мярка – изземване на книжката. Въпреки че е уведомен, той не се явява и не връща документа. Според службата има две хипотези за това - "може да е изгубен или да не го носи".
Говорителят на столичния КАТ Любка Маринова също обясни, че няма механизъм за принудително отнемане на книжките, въпреки че ако след определен период от време шофьорите не ги донесат, редовно им се изпращат призовки. Хората обаче намирали начини да ги избягват.
Маринова смята, че трябва да се работи за законодателни промени, защото иначе проблемът няма как да бъде решен. "Като говоря с колеги от други страни и те са много учудени как по пътищата може да има шофьори, които карат без книжка. Никой на Запад не си го позволява. Наказанията там са много сурови, но ние още не сме стигнали това ниво", обясни Маринова.
От СДВР заявиха още, че са предложили промени в Закона за движение по пътищата, с които подобни случаи да бъдат уредени. Не уточниха какви са. В момента се правят други поправки в този закон, но дали и тези липси ще бъдат изчистени, не е ясно. До редакционното приключване на броя никой от вносителите им депутати не беше открит за коментар.
Заради доброволното предаване на книжките шофьорите много лесно го избягват, разказаха запознати пред "Дневник". Например при спирането им от пътен полицай те не представят документите си, срещу което получават само минимална глоба. Така дори и да се установи с проверка в системата, че водачът има нарушение, не може да му бъде отнета книжката или да бъде задържан.
В такива случаи шофьорите се водят в районното управление, за да им се издаде постановление. Много често те не предоставят умишлено документите си и когато правят сериозно нарушение, за да не им бъде взет талонът. В КАТ са наясно с това и често са принудени да прибягват до друга тактика.
Ако шофьорът отиде да провери какви актове има, служителят зад гишето иска книжката му, за да направи справка, макар че това може да стане и по ЕГН. Когато шофьорът даде свидетелството, служителят го задържа, докато не се издължат глобите, ако има такива, или за периода, за който подлежи на отнемане. Повечето шофьори са наясно и не си дават книжката. Целта е криеницата да продължи, докато мине давностният срок за плащане на актовете.
Самата процедура също удължава срока за връщане. С акт за нарушение може да се кара един месец. През това време се чака наказателното постановление. След това то се връчва на нарушителя срещу подпис и може да бъде обжалвано в 7-дневен срок. Едва след изтичане на този срок влиза в сила. Ако не обжалва, водачът трябва да върне шофьорската си книжка. Ако обжалва - се влиза в дългите съдебни срокове.
Топ Новини