"Сега": Бюджет 2010 завърши с "дупка" от 2.8 млрд. лева

Архив Варна

12-01-2011, 22:13

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

България приключва 2010 г. с 2.8 млрд. лв. бюджетен дефицит,

пише "Сега". Това сочат предварителните данни на Министерството на финансите. От МФ вчера побързаха да се похвалят, че "дупката" е с около 400 млн. лв. по-малка от предела, заложен при лятната актуализация, и че приходите, разчетени тогава, са изпълнени малко над 100%. Не е ясно обаче дали преизпълнението се дължи на криви сметки, на подобрен контрол, на съживяване на икономиката или на ръста на цените, който води по повече данъчни приходи. Вчера НСИ съобщи, че инфлацията за 2010 г. е 4.5% - при положение че в началото на годината правителството прогнозираше поскъпване под 3%.

Според предварителните оценки дефицитът по консолидирания бюджет за 2010 г. е 2.8 млрд. лв., или 3.9% от БВП при заложени при актуализацията 3.26 млрд. лв., или 4.8% от БВП. Това са числата на касова основа, т. е. включват само реално разплатени суми. Евростат обаче работи с т. нар. начислена база, която включва и поетите през годината задължения. По тази методика дефицитът е дори по-малък - 3.6% от БВП.

Освен това правителството е опазило фискалния резерв на ниво 6 млрд. лв. към края на годината, което е далеч от заложения в закона минимум от 4.5 млрд. лв.

Но тези данни за изпълнението на бюджета не са окончателни. В началото на 2010 г. също бе представен обнадеждаващ отчет за 2009, но после числата 4 пъти бяха поправяни и накрая България призна рекордно висок дефицит. Това бе и причината кабинетът да се откаже от бързането си към еврото. В бюджет 2011 г. е записан като цел дефицит от 2.5 % от брутния вътрешен продукт, с което страната ни трябва да се вмести в маастрихтския таван - до 3%.

Още миналата седмица вицепремиерът Симеон Дянков съобщи, че очаква дефицитът да е по-малък от заложеното. Той аргументира очакването си с преизпълнението на задачите на Националната агенция за приходите и на агенция "Митници". Към края на декември фискалният резерв е 6 млрд. лева, което е значително повече от задължителния минимум от 4.5 млрд. лева.

През миналата година най-много са поскъпнали цигарите - с 26%. Храните са поскъпнали с 4%, разходите за дома и бита - с 3.8%, отчете НСИ. Изненадващо през празничния декември цените почти не са мръднали - според НСИ инфлацията за месеца е само 0.4%.