"168 часа": ГЕРБ искат психотестове за депутати

Архив Варна

14-01-2011, 09:05

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Герберите ще искат да се въведат психотестове за изборните длъжности.

Тези дни идеята бе лаконично лансирана от члена на Изпълкома на ГЕРБ Красимир Велчев. Думите му бяха по повод твърде многото сцени, които могат да бъдат спестени, ако се въведат психотестове.  Близки до него разказаха, че в ръководството на партията им дошло до гуша от лудите депутати. "Не искаме да ни се смеят заради хора от опозицията", казва той.

"Обсъждахме идеята да се въведат психотестове в групата преди Нова година покрай разискванията за Изборния кодекс. Тя срещна широка подкрепа, но в крайна сметка надделя становището да не се създават допълнителни ограничения", каза пред "168 часа" депутатът от ГЕРБ Емил Николов. Според него не е изключено предложението да влезе в друг закон и да се отнася за всички изборни длъжности - общински съветници, депутати, кметове, президент, вицепрезидент.

"Всеки ден сме свидетели на невероятно непристойни сцени в парламента, което подсказва, че някои хора нямат място там - каза Караниколов. - Говоря за депутати от опозицията. Не искам да споменавам имена."

Факт е, че всяка уважаваща себе си фирма набира персонала си чрез тестове, които да установят дали кандидатът е предразположен към злоупотреби, лъжи, доколко е компетентен за поста и т.н. След като една компания е загрижена по подобен начин за персонала си, защо и данъкоплатците да нямат подобни претенции към избраниците си.

Според психиатъра д-р Александър Канчелов идеята за въвеждане на психотестовете за изборните длъжности е много добра. Той е сред най-изявените специалисти в тази област и носител на наградата за 2007 г. на Американската асоциация за лечение на хероинова зависимост.

"Принципно смятам, че подходът с психологичното тестване е правилен. Той дава съществени предимства. Най-важното е да се избере подходяща методика, да се определят критериите и типът личностен профил, който се търси, и да се формира екип от специалисти, способен компетентно да изпълни толкова отговорна задача - казва д-р Канчелов. - Трябва да се реши и въпросът по какъв начин тези данни могат да се използват. Информацията за здравословното състояние на човека представлява лични данни под специален режим и защита."

От наблюденията си той смята, че в политиката има доста луди и психично неуравновесени личности.

"За жалост, много са - казва Канчелов. - Но когато базата е такава, и продуктът ще е такъв на всички нива, повече или по-малко видим."

Той е категоричен, че с психотестовете лабилността в дадена област и лудостта могат да се хванат със сигурност.
С голяма степен на увереност с тях може да се установи доколко даден човек е предразположен към присвояване на обществени ресурси или към злоупотреба с власт.

"Познанието за психологическите процеси е напреднало и подобни подходи се прилагат много успешно отдавна при подбора на персонал, при изработването на личностни профили, в сферата на криминалното поведение и т.н. - казва Канчелов. - Удивителното е, че използването на добре подбрани методики от опитни специалисти дава изключително високо ниво на достоверност. Показва го и практиката на нашата клиника."

Тези тестове могат да опишат доколко даден човек е предразположен към неуравновесеност и проблемни реакции.
"Но те не могат да дадат 100-процентова гаранция, че даден човек няма да злоупотреби с позицията си или с властта. Психотестът не е доживотен лиценз за честност", уточнява психиатърът.

"Ако изследването е прецизно изпълнено от екип професионалисти, може да се получи личностен профил, който дава много висока достоверност за черти на характера, реакции, стресоустойчивост при вземане на решения и т.н. - казва д-р Канчелов. - Аз бих насърчил по-широкото използване на съвременни медицински и научни методи, като психотестовете могат да се разширят и за ключови служители в администрацията."

Д-р Александър Канчелов: Случайни хора на неслучайни места предизвикват проблеми

Свидетели сме, че случайно попаднали хора на не случайни места могат да предизвикат сериозни проблеми от всякакво естество. Ако погледнем по-глобално на конфликтите в историята, се оказва, че те често са психична продукция на лидерите. В този смисъл внасянето на психологична селекция и подбор може да е много позитивно. Естествено, когато се направи със съвременни научни методи, когато е отговорно и конфиденциално.

Психотестовете могат да са много полезни, за да отпаднат хора, които имат амбиции, но не и достатъчно зрялост за дадения пост.

Когато се избира човек за определена длъжност и тя предполага високо ниво на компетентност, на поемане на напрежение, на отговорност за взетите решения, психологичното тестване може да е много полезно. Остава въпросът кой го прави, по какъв начин и как ще се използват след това данните.