Хубаво време и позитивно мислене! Добро утро в понеделник!

Архив Варна

17-01-2011, 07:18

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Топла (за януари) и слънчева седмица започва днес. Във Варна Няма мъгла, нито вятър, температурата ще стигне 8 градуса към обед.

Максималните температури във вторник и сряда ще достигнат 7-12°, а минималните няма да паднат под минус 2 и 3°. В низините ще се образуват мъгли, а в планинските райони облачността ще се разкъса до слънчево време.
В четвъртък времето ще се заоблачи, но вероятността от валежи отново е малка. Дневните температури обаче слабо ще се понижат.

Днес ще е необходимо да бъдете по-организирани, за да можете още в ранните сутрешни часове да се посветите на важните за деня задачи, съветва астроложката Елена Пенчева. Но най-важното: "Седмицата започва с особен емоционален фон, характерен със склонност към размисли, философски разговори за живота и усамотение. За да не попаднете в лапите на депресията е нужно да дадете позитивно направление на тази тенденция. Формулирайте си позитивно утвърждение и си го повтаряйте колкото може по-често".

Като за начало с позитивните мисли - зарадвайте приятели и близки с пожелания за именния им ден. Ако, разбира се, празнуват на Антоновден.

Св. Антоний Велики се родил около 251 г. в Среден Египет. Той бил на 20 години, когато починали родителите му. Те му оставили богатството си и грижата за по-малката му сестра. Нито ранната свобода, нито полученото наследство се оказали опасни за този младеж с вродена склонност към подвижничество. След като чул в храма думите на Спасителя към богатия момък: "Ако искаш да бъдеш съвършен, иди, продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене", св. Антоний раздал своето имущество. С остатъка от наследството той поверил сестра си на един девически дом и започнал подвижнически живот. Отначало той се заселил в една изсечена в скалите египетска гробница.
След дванадесетгодишна борба с демоните Антоний вече постигнал душевен мир. Отсега нататък той става старец, авва - отец на множество монаси. По околните планини изникват манастири, отделни калии на пустинножители. Понякога отшелниците се събирали при своя духовен баща и слушали неговите мъдри беседи. Когато безпокойството от хората заплашвало подвижника да го лиши от неговото безмълвие, той оставял това място и потъвал в още по-далечната "вътрешна пустиня" на много дни път от Нил. Там той живеел от труда на ръцете си, обработвайки малък оазис. Св. Антоний бил удостоен с дара на чудотворство и на прозорливост. Но като лекувал болни и прогонвал бесове, той винаги внушавал на излекуваните да въздават благодарност не на Антоний, а само на Бога. Той починал на 17 януари 356 година.

Останете благородни и безмълвни и докато шофирате днес по варненските улици. "Демоните" ще ви се явят в образа на строителна техника, изпратена да кърпи асфалта из града. Повече от 1500 кв.м дупки трябва да бъдат запълнени по новия способ със студена асфалтова смес до края на януари.

Културните предизвикателства тази вечер включват моноспектакъл на Мариус Куркински в театър "Българан".  Народните поверия оживяват в моноспектакъла "Български разкази". "Мариус Куркински се гмурна във фолклора, за да изрови съкровищата му за феновете си. "Български разкази", моноспектакъл номер 8 за него, вдигна на крака публиката в Сатирата, която извика актьора четири пъти, за да го награди с аплодисменти, разказват очевидци.

Мариус направи компилация от пет истории, събрани от Ангел Каралийчев. Анонсира ги, изговаряйки с голяма наслада заглавията - "Нероден Петко", "Тодьо, ле, сине, докторе", "Ех, това сладко станимашко винце", "Огън" и "Росенският каменен мост."

В историите Мариус скача от образ в образ. Първо е старец, обикалящ света, търсейки по-глупави същества от жена му и снаха му. После навлича забрадка и престилка в ролята на люта свекърва. Виждаме го като чираче, извадило късмет да спи в топла къща, също като мъж, който така се е наквасил, че сънува как ражда теленце.

Народът се смееше на поразия. Червени фенери, ограждащи като рамка сцената, стол, дървен сандък и одеяло бяха единствените декори. Мариус обаче изпълни пространството с гласа и движенията си.

В един момент Мариус прави един от най-рискованите си ходове - напуска сцената за три минути, в които оставя зрителите на изпълнена с тъга народна песен. В залата нямаше дърпане на ципове на дамски чантички, светнали екрани на телефони. Легендата за вграждането сякаш бе най-чистият и искрен начин, по който Мариус сподели своите лични жертви в името на изкуството".

За меломаните (ама че помпозна дума) Павлин Панев свири в Пиано бар Royal Classic от 22 часа.