Избрани Новини
"24 часа": Кожни клетки спасяват от кръвно
Изкуствена артерия, която не допуска запушване, бе представена във Великобритания.
Това е първата от 15-те медицински сензации на 2010 г., класирани от в. “Билд”. На вид новата артерия прилича на спагетка, но е най-новото постижение за медицината от нанотехнологиите. Достатъчно гъвкава е, за да поеме пулсациите на сърцето. Ще я приложат още тази година на пациенти с болно сърце. Откритието на проф. Джордж Хамилтън от болницата “Роял фри” в Лондон. При досегашните операции за байпас се използваше вена от друга част на тялото. Някои пациенти обаче нямат напълно здрави подходящи кръвоносни съдове, а другите изкуствени артерии водят до образуване на съсиреци.
Трансплантация на геннопроменена кожа, която сваля кръвното, е второто голямо постижение за 2010 г. според “Билд”. Разработката е на учени от САЩ заедно с германци от университетите в Марбург и Гисен. От човешки кожни клетки са отгледани парченца кожа в лабораторни условия. Към тях са прибавени два гена. Единият образува хормон - пептид (ANP), който се среща естествено у хората и сваля кръвното. При мишки, на които е трансплантирано парченце от лабораторно отгледаната кожа, кръвното се понижило. Тя повишила концентрацията на ANP в кръвната плазма. Вторият ген помагал на учените да управляват отвън нивото на хормона. Предстои изпробването на “кожата” и върху хора.
Кожни клетки могат да бъдат превърнати в мозъчни, доказаха учени от университета “Станфорд” в САЩ. Целта е да разработи метод за успешно лечение на паркинсон и алцхаймер. Досега клетките първо се преобразуваха в стволови, за да се промени функцията им. Сега американските изследователи успели да прескочат този междинен етап. Получените неврони работели напълно нормално при опитите с мишки - пренасяли необходимата информация по веригата.
В Ню Йорк разгадаха гени на дълголетието Проф. Нир Барзилай от университета “Алберт Айнщайн” откри три от тях, които гарантират продължителност на живота, в проучване с над 500 столетници. Два от гените отговарят за образуването на добрия холестерол, който пази от калциране артериите. Третият ген пречи за възникването на диабет. Учените се надяват да създадат медикамент, който да стимулира важните гени и така да гарантират дълъг живот със здраве на много хора.
Любопитна подробност е, че две трети от столетниците са имали наднормено тегло и са пушачи. Помогнали са им гените, смята проф. Барзилай.
Откриха средство срещу страх, съобщи сп. “Сайънс”. Учени от САЩ показаха при опити с плъхове, че естествената субстанция BDNF кара тревожните спомени да избледняват и ги препокрива с положителни. Изтриването от паметта на неприятните преживявания било успешно и с вкарването на BDNF отвън чрез медикамент. Предстоят тестове върху хора. Има надежда за хора, разболели се от травматични спомени.
Бельо, което мери важни жизнени показатели, разработиха специалисти по нанотехника от университета на Калифорния. В слиповете има електроди, които отчитат кръвното и пулса. Биосензорите могат да предусетят опасността от диабетна криза или инсулт. Проектът се финансира от американската армия, а първите партиди от специалното бельо ще са за войниците. Ще има производство и за пазара. Предвиждат се и сензори, които да улавят алкохолно съдържание и нивото на стреса.
Електрически корсет спасява от инвалидната количка хора с увреждания. Иновацията е на новозеландски инженери. Системата “Рекс” позволява на прикованите за стола да станат и да се придвижват на собствените си крака. Цената на устройството е 116 000 долара. Предвижда се през 2011 г. да се появи на пазара в САЩ и Европа.
Химически кондом за жени пази от СПИН. Става дума за химически гел, който спира ХИВ вируса. При тест с 900 жени той успял да намали броя на заразените с 40%. Въпреки че това несъмнено е голям медицински пробив според оценката на Световната здравна организация, най-надеждната защита от СПИН си остава истинският кондом, подчертават от “Билд”. Той пази в 99% от случаите.
Ваксина срещу множествена склероза разработиха учени от Бостън и Дрезден. Тя е за деца, при които развитието на болестта се очаква. Те откриха, че собствени антигени, прикрепени към определени антитела, деактивират разрушаването на имунните клетки. Ваксината обаче ще е готова едва след 10-15 г.
Операционната зала на бъдещето е хибрид, стана ясно на последното изложение за медицински иновации в Дюселдорф “Медика”. В нея едновременно оперират и диагностицират пациента. Показан бе и суперлек апарат за ултразвук, който може лесно да се побере в джоба на лекарската престилка. Така ще го използват на място при нещастни случаи или за контрола на пациента след операция, без той да бъде местен.
T-DM1 е надежда за милиони, болни от рак. Това е името на нов медикамент, който трябва да направи химиотерапията по-ефективна и поносима. Учени от фармацевтичните компании “Имуноген” и “Рош” твърдят, че той разрушава целево само туморните клетки. Тестван е вече успешно при рак на гърдата, но се очаква, че ще може да се прилага и при други видове тумори.
Първата в света трансплантация на панкреас бе осъществена в град Пиза, Италия, с робота “Да Винчи” през септември 2010 г. Неговата щадяща техника и миниатюрни разрези позволиха извършването на сложната операция.
Получиха кръв от кожа. От парченце с големината на кутия кибрит може да се получи достатъчно кръв за едно преливане, твърдят изследователите от университета в Хамилтън, Онтарио. Методът би могъл да спести дългото чакане на пациенти с рак.
Лекарство сваля риска от инсулт. Активната съставка rivaroxaban намалила с 21% опасността от инсулт в проучване с 14 000 доброволци, сравнено с предишни медикаменти. Новото лекарства е тествано успешно за предпазване от тромбоза след операции. Сега ще го дават и на пациенти с предсърдно мъждене, които са рискови за инсулт. Разработката е на “Байер”, а оттам се надяват да получат разрешение за производство още през тази година.
Стволови клетки възстановиха увредени участъци при пациент с инсулт в Глазгоу. Лекарите там експериментално му присадили стволовите клетки. Целта била да се подобри физическото и менталното състояние на болния. Пациентът се чувства много по-добре според лекуващите. Методът обаче бе критикуван за това, че са използвани стволови клетки от човешки ембрион. Въпреки това в Глазгоу са подготвили група доброволци - пациенти в тежко състояние след инсулт, на възраст над 60 г., които страдат от парализа и загуба на говора. Надяваме се още по-категорично да докажем ползата от стволовите клетки при това заболяване, казва проф. Кийт Мур от болницата.