42% - верни на Борисов, 14% оттеглили подкрепа според „Галъп”

Новините

19-01-2011, 18:39

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Според данни от експресно телефонно проучване на “Галъп Интернешънъл”, направено в понеделник и вторник, общественото мнение е разделено и объркано от скандала със СРС-тата.

Определящо за формиране на мнението е дали записите са автентични – една трета от хората са убедени, че те са достоверни, една трета – че са манипулирани и една трета – нямат мнение, колебаят се, коментира данните социологът Марчела Абрашева.

Според нея единственото сигурно е, че скандалът се следи с огромно внимание. 75 на сто от запитаните са чули и следили записите, всеки втори го е обсъждал със семейство, колеги и приятели. “Категорично може да се каже, че това не е поредният скандал с подслушване, а нещо, което се откроява и няма да отмине просто така”.

Процентът на лично доверие към премиера Бойко Борисов остава висок и убедеността, че той няма вина в случая – 42 % са убедени, че каквото и да стане, те ще го подкрепят. 14 на сто обаче заявяват, че са оттеглили подкрепата си за него след разгласяване на записите. Само 23 % твърдят, че продължават, както и преди да не подкрепят Борисов. На три почти равни групи се разделят хората по въпроса виновен ли е Бойко Борисов в незаконно покровителство на бизнесмена Мишо Бирата.

По-категорични са позициите на въпрос виновен ли е вътрешният министър Цветан Цветанов в незаконно подслушване на фирми и граждани. 44 на сто са убедени, че незаконно подслушване има, 28 % казват отговорят, че няма, други 28 % се колебаят.

55 на сто смятат, че може да се говори за криза в управлението, 29 % твърдят, че няма. Едва 16 на сто не могат да преценят. Според Абрашева е безспорно, че скандалът остава усещане за криза в управлението, за напрежение и също така независимо от всичко общественото мнение не е дало своята диагноза и остава объркано. “Т.е. развитието на скандала може да наклони везните в една или друга посока”, допълни политологът Първан Симеонов.

От “Галъп” представиха и второ проучване, което е направено преди разразяване на скандала със СРС-тата. Изводът от него бе формулиран от Симеонов: “Общественото мнение не оттегля подкрепата от управляващите, но при все това мнозинството не е съгласно с прекомерното използване на специалните разузнавателни средства”. 53 на сто от запитаните смятат, че се злоупотребява с тях, срещу 20 на сто убедени, че всичко е наред.

Успоредно с това тенденцията за съмнение в ефективността и почтеността на управлението се запазва и засилва – съотношението привърженици – противници е 29 към 38 %. Положителната оценка се оформя от 4 %, убедени, че управлението на кабинета “Борисов” е напълно успешно и добро за страната и още 25 на сто, които твърдят, че има и грешки, и лоши неща, но доброто е повече. 31 % отговорят, че дори да е постигнато нещо, лошото е повече, а 7 % определят правителството на ГЕРБ като изцяло неуспешно, напълно загубени за страната месеци. 28 на сто не могат да преценят кое е повече – лошото или доброто. Според Симеонов в сравнение с януари 2010-та, въпреки че е пренебрежимо малко, неодобрението е нарастнало почти двойно – от 4 на 7 %.

Хората са разделени и в оценката си за твърдението, че “правителствоот на ГЕРБ ще се справи с кризата в икономиката и държавните финанси” – 31 % са съгласни, 44 % не са, други 26 % не знаят. Противоречиви са оценките за Цветан Цветано като честен и почтен човек, който се бори с престъпността – привърженици, противници и неутрални оформят почти равносилни лагери. Критиците му обаче са се увеличили с 5 % в сравнение с декември 2010-та. Точно такъв е ръстът и на съгласните с твърдението „Все повече става ясно, че и в ГЕРБ се преследват главно лични интереси и има корупция“ – от 37 % през декември на 42 % през януари. 28 на сто са категорични, че такова нещо няма, 29 % пак не знаят.

„Категорично подкрепата за Борисов е по-голяма от тази на правителството и партията му. Усещането за криза, което личи в отговорите, не означава, че хората не го подкрепят“, посочи Марчела Абрашева.

От „Галъп” приемат скептично изводите от вчерашните резултати от изследването на МВМД за стабилиращ ефект при скандал и намират подобна формулировка за фриволна.