Големите производители на хляб: Няма картелни споразумения, не сме спекуланти

Новините

24-01-2011, 10:26

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Хлябът е поскъпнал средно с 60 на сто за последните 6 месеца и се очаква ново увеличение, съобщиха от браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари, цитирани от Дневник.

Крайната продажна цена на хляба е около 1.10 лева за 1 кг и ако се следва икономическата логика, тя трябва да достигне до 1.40 - 1.50 лева до февруари, сочат данните им.

"Не сме спекуланти, цената на хляба се покачва заради поскъпването на основната суровина на световните пазари - зърното", аргументираха се представителите на камарата.

"Около 59% от цената на хляба е вложеното в него зърно. В началото на миналата година себестойността на зърното в хляба е била 37 ст. за килограм, сега е 62 ст.", обясни Никола Тапаров, председател на браншовата камара.  Той отрече да има какъвто и да е било натиск върху бранша за изкуствено поддържане на по-ниски цени на хляба в страната, включително и от търговските вериги.

Според индустриалните компании от бранша в хляба се влага само качественото зърно от страната, което е около 30% от общата реколта или през 2010 г. е било около 1.2 млн. тона. "Хлябът, който се продава в България, е качествен и на ниска цена. Стойността му е около 27 на сто от средните нива за Европейския съюз", казаха от браншовата камара.

В сектора няма картелни споразумения за цената. "Никой не е толкова глупав, за да се съюзява да продава на загуба, защото цената е по-ниска от икономически оправданата", каза Тапаров.

Още средата на миналата година браншовата камара е изпратила писмо до Министерството на финансите и Националната агенция за приходите (НАП), в което настоява всички хлебопроизводители да бъдат свързани с НАП подобно на бензиностанциите. Организацията също така иска диференциран ДДС за храните от 6%, както и задължителна регистрация на производителите по Закона за данъка върху добавената стойност. Оттам настояват и всички разплащания да се извършват по банков път. "Досега сме срещнали разбиране, продължаваме да чакаме", казаха от браншовата асоциация.