Земеделското ведомство отрича да има зърнена криза

Новините

27-01-2011, 08:00

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Няма зърнена криза, оповести в студиото на БНТ заместничката на земеделския министър Мирослав Найденов - Светлана Боянова.

Тя каза, че 420 хиляди тона пшеница остават в излишък след което се направи зърненият баланс.

Тя не скри, че е притеснително покачването на цената на зърното, но обясни, че държавата не може да реагира, тъй като има пазарна икономика, а покачването на цените било световна тенденция. “Но ние като министерство не стоим безучастни”, подчерта Боянова. Тя допълни, че е необходимо да се определят стандарти за хляба.

„Имаме добро зърнопроизводство”, посочи  другият гост в студиото-Ангел Вукодинов, член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той подчерта, че цикълът на земеделският производител трае 15 месеца, а през цялото време са необходими средства. Секторът се стабилизира и се повишава качеството, каза Вукодинов и призова хлебарите да дават повече пари за по-високото качество. Вече две години се борим за възвръщането на нотификацията на безакцизно гориво, както е в почти всички страни в Европейски съюз, посочи той и призова правителството да положи повече усилия по отношение на грижата за зърнопроизводителите. Голям процент от пшеницата била качествена, но от тази година ,смята той, ще се увеличи сивата икономика в сектора.

Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България, отрече категорично да има спекула в цената на хляба. В момента обаче хлебопроизводителите работели на празни обороти, без печалба. Въпрос на всеки производител е какво слага в хляба, но важно е да изписва в етикета коректно съдържанието, подчерта Кукушева. Тя каза още, че пакетирането оскъпява продукцията.

Гълъб Донев, зам.-директор на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, също обясни, че агенцията не би могла да се намеси на пазара, тъй като със закон й е забранено да се намесва по начин, който да влияе на цените. Зърното в Държавния резерв се определя от Министерски съвет и конкретната цифра е класифицирана информация и не мога да я кажа, но качеството му е много добро, подчерта Донев.