Съдебните изпълнители спряха сайта си в знак на протест

Новините

31-01-2011, 12:51

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Камарата на частните съдебни изпълнители спря временно сайта си в знак на протест срещу тоталното неглижиране от страна на Министерство на правосъдието на сериозните проблеми в сферата на съдебното изпълнение у нас, съобщиха от камарата.

Съдебните изпълнители протестират срещу промените в чл. 431, ал. 4 от ГПК.,които са в сила от 01. 01. 2011 година. С тях се въведе задължителното заплащане на такси за информацията, която съдебният изпълнител получава относно имуществото на длъжника от държавни и общински органи. Тези такси се заплащат от взискателите по изпълнителните дела, но са за сметка на длъжника и с тях се увеличава размерът на задължението му. Съдебните изпълнители  не оспорват техния размер, а фактът, че се изисква заплащане на таксите по отделно и на парче. Според тях това блокира работата им.

В България в момента има висящи няколкостотин хиляди изпълнителни дела, по които се извършват и предстоят да бъдат извършвани милиони справки. Заплащането на всяка справка по отделно не е по силите на никой взискатал, както и не е в правомощията на съдебните изпълнители. Държавните и общински органи, от които се добива информация относно имущественото състояние на длъжника са стотици. Нито е възможно физически, нито е целесъобразно заплащането на такси да става по този начин. Докато взискателят обикаля от гише на гише, докато плаща такси на хиляди места, длъжникът се разпорежда с имуществото си и прави всички по- нататъшни действия срещу него безпредметни, заявяват от камарата.
От камарата настояват Министерство на правосъдието и народните представители да преразгледат последните промени в чл. 431 от ГПК и отмяна на текста на чл. 431, ал 4 от ГПК, с който се въвежда задължението за заплащане на такси за всяка справка извършена по изпълнително дело.

Според тях  би било разумно въвеждане на една единна еднократна авансова такса към държавния бюджет, която се заплаща от взискателите още със самото образуване на изпълнителното дело. Те предлагат нейният размер да се определя от Министерски съвет, съобразно съдействието, което държвните и общински органи оказват в хода на принудителното изпълнение. По този начин ресурсите, които държавата заделя за извършваните справки ще бъдат компенсирани и няма да се блокира процеса.