Избрани Новини
От полунощ се броим в интернет
В 0 часа тази нощ започва преброяването на населението и жилищния фонд в България по интернет.
То ще продължи до 24 часа на 9 февруари и ще се извършва чрез попълване на електронен формуляр, достъпен през сайта на Националния статистически институт nsi.bg. През този период преброители няма да посещават домовете, а всеки, който предпочете да попълни електронния формуляр и го направи успешно, ще получи на електронната си поща системен уникален 10-цифрен код, който ще предаде на посетилия го преброител след 10 февруари.
Електронният формуляр може да бъде попълнен в удобно за вас време, в който и да е час от денонощието. Отговорите на въпросите не отнемат повече от 15-ина минути, а през целия период на преброяването по интернет можете многократно да влизате във вашия формуляр и да допълвате отговорите, ако е необходимо. Системата е достатъчно "умна", за да отсее евентуални неволни грешки или пропуски в отговорите ви. В края на всяка от страниците, които ще попълните, имате бутон за потвърждение на данните, както и за редактирането им в случай на грешка. Допълнително към повечето от въпросите има указания, както и падащи менюта за избор на отговори.
С един формуляр можете да преброите до 5 членове на домакинството си и да дадете исканата информация за жилището си. Ако живеете в жилищен блок или кооперация, няма да се налага да отговаряте на въпроси за сградата - тези данни ще се попълнят ръчно от преброителя при посещението на съседите ви. Ако живеете в еднофамилно жилище, срещата ви с преброителя ще се окаже значително по-кратка, защото той ще се интересува единствено от данните за сградата, които не се попълват по интернет.
Електронното преброяване може да бъде извършено само от територията на България. Всички българи, пребиваващи в периода 1 - 9 февруари в чужбина, няма да могат да попълнят формулярите. Данните за тях могат да бъдат попълнени от член на домакинството, като се има предвид, че цялата информация се събира с оглед на т.нар. критичен момент на преброяването - 0 часа на 1 февруари 2011 г. Иначе казано, всички данни се отнасят към този момент. Живеещите в чужбина българи, напуснали страната преди повече от 1 година, включително и студентите, ще бъдат преброени в държавата, където живеят. Тази година преброяване се извършва във всички страни от Европейския съюз, само в 7 от тях обаче (сред тях и България) има възможност за онлайн преброяване.
Разбира се, ще ви е трудно да попълните електронния формуляр и ако никога досега не сте ползвали интернет. Липсата на домашен интернет обаче не е пречка да се преброите онлайн - можете да го сторите от всяка интернет зала, от служебен компютър, както и от разкритите в някои населени места специални пунктове с компютри с безплатен достъп до интернет.
Живеещите в села без улици и в някои местности може да срещнат затруднения при посочване на адреса си. Всяка улица във всяко населено място има име или номер, дори да не го знаете и никога да не сте го виждали на табела. Ако държите да се преброите онлайн, изискайте името на улицата или номера на парцела си от съответното кметство. Без тази информация ще се наложи да изчакате посещение на преброител.
Преброяването по интернет започва с регистрация за получаване на парола за достъп до електронния формуляр. Извършва се в сайта на Националния статистически институт на адрес nsi.bg след кликване на логото на Преброяване 2011 в дясната част на началната страница. За регистрация ви е необходим валиден e-mail адрес, ЕГН и номер на лична карта на член на домакинството, което ще бъде преброено. Минути след като подадете тези данни, ще получите на електронната си поща парола за достъп до електронния формуляр. Тя ще е валидна през цялото време, докато се извършва онлайн преброяването, така че с нея можете да влизате многократно, докато попълните изцяло формуляра. След приключване на попълването отново на електронната си поща ще получите 10-цифрения код, който да предадете на преброителя.
Ако искате да направите услуга на роднини, които не ползват интернет, и да преброите електронно и тях, е необходимо да направите нова регистрация, като попълните ЕГН и номер на лична карта на член на тяхното домакинство.
При попълването на електронния формуляр е добре да използвате падащите менюта навсякъде, където има такава възможност. Така в адресната част избирате, а не изписвате област, община и населено място. При вписването на квартала или улицата в адресната част още при третия-четвъртия символ системата ще ви предложи избор на пълното название - кликнете върху него, без да продължавате изписването. Първият адрес, който ще изпишете, е на мястото, където обичайно живеете, а не официалният ви адрес в личните документи.
Площта на жилището и части от него в картата се изписват в цели числа. При попълване на данните за населението е важно да изпишете точния брой на членовете на домакинството си - за всеки от тях трябва да попълните карта, а електронното преброяване няма да приключи, докато броят на попълнените карти не отговаря на цифрата, която се посочили за брой на членовете на домакинството. Правете разлика между домакинство и семейство - членовете на едно домакинство живеят заедно, имат общ бюджет, заедно приготвят храна и се хранят, спазват общ режим, независимо имат ли роднинска връзка и каква е тя. За семейство са нужни най-малко двама души - съпрузи в юридически брак или във фактическо съжителство, в същото семейство се включват и техните никога невстъпвали в брак деца. Разведените или овдовелите деца, както и родители, може да са част от същото домакинство, но не и от същото семейство. Семейство са и самотните и разведените родители, живеещи с децата си.
За много от попълващите електронен формуляр най-бавен ще се окаже изборът на отговор за въпросите, свързани с икономическата сфера, в която съответното лице развива дейност, и за професията и длъжността му. Предложенията на системата са свързани с националната класификация на дейностите, професиите и длъжностите, а безспорно улеснение е ползването на търсачката, означена с лупа, на мястото за отговор.
На всички въпроси и затруднения, свързани с попълване на електронните формуляри, както и изобщо с преброяването, можете да намерите отговор или консултация от подпомагащия център на Преброяване 2011. Той вече работи във Варна без почивен ден от 8 до 22 часа и обслужва територията на цяла България посредством единен телефонен номер за цялата страна 0700 16 310. Обаждането се таксува на цената на един градски разговор за абонатите на "Виваком" или на цената на стандартната услуга за съответния мобилен оператор.