Избрани Новини
"24 часа": Електронното гласуване - врата към контролирания вот
Предсрочни избори за парламент са малко вероятни,
прогнозира социологът Юлий Павлов по време на дискусия със социолози за новия Изборен кодекс, пише "24 часа".
По думите му нямало причини резултатът на ГЕРБ да не е добър, защото това е единствената политическа сила, запазила твърдото си ядро и значима периферия от симпатизанти. Социологът се позова на данни от проучвания на Центъра за анализи и маркетинг, според които разочарованите от ГЕРБ са сред онези, които не са гласували за тази партия, но я харесват.
Павлов дори се обзаложи с шефа на агенция “Медиана” Кольо Колев, че кандидатът на ГЕРБ ще спечели над 50% от гласовете още на първи тур от президентските избори наесен. Въпреки това може да се стигне до балотаж заради изискването на конституцията да гласуват повече от половината избиратели, уточни той.
Предизборната кампания за предстоящите два вота вече е започнала, бяха единодушни двамата изследователи.
Според Кольо Колев евентуални благоприятни резултати за ГЕРБ на изборите наесен ще подпечатат пътя на управляващите във властта по-нататък. Ако обаче не са, вероятни са и предсрочни избори, коментира шефът на "Медиана".
Колев критикува кодекса, че ненужно много наблягал на уседналостта и изборния туризъм, за сметка на това се загърбвали проблемите с манипулирания и купувания ромски вот, особено на местни избори. Той реторично попита: "Какво значи 12 месеца уседналост при общински избори? А ако Томислав Дончев реши отново да се кандидатира за кмет на Габрово? Не може, защото трябва да е живял в града през последните 12 месеца. Това е сериозна недомислица, която ще снижи възможността да се привличат кадърни кадри в местната администрация."
"Не избирателите от турски произход, а нашествието на пришълци в морските градове са по-големият проблем - коментира той. И добави: - Колкото до изборния туризъм, опасност представляват не автобусите, които идват, а онези, които не идват”.
Социологът цитира случаи в Кърджалийско с по 500-600 души пълнолетно население, от които 200 живеели в Турция постоянно.
"Според конституцията на България тези 200, които не живеят в България, имат право да си вземат автобуса, да дойдат и да гласуват. Проблемът е, когато някой не се е придвижил до България и го няма физически, а друг вместо него отчита вота му", каза Павлов.
По думите му било грешка, че в Изборния кодекс не е залегнало решението за активна регистрация - в избирателния списък да присъства само ЕГН, а останалите данни да се попълват от личната карта.
Той обяви евентуално повсеместно въвеждане на електронното гласуване за широко отворена врата към контролиран вот. "Нещо повече - то е противоконституционно", каза Павлов, тъй като давало възможност за нарушаване на тайната на вота.