Избрани Новини
"Монитор": България забрани ГМО царевица
България задейства предпазна клауза на производството и вноса у нас на ГМО царевица
Макар скандално известният сорт МОН 810 да е разрешен в Европейския съюз, всяка страна членка може едностранно да наложи забрана върху разпространяването му. Това обясни вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов, пише "Монитор". Той използва правото си на инициатива съгласно новия закон за ГМО, който беше приет у нас през миналата година. Министрите одобриха неговото предложение и затова на цялата българска територия ще бъде категорично забранено да се използва МОН 810. В началото на седмицата представители на Аржентина, Бразилия, Канада и САЩ са връчили демарш на аграрния министър
с настояване страната ни да подкрепи искането им да се допускат на територията на ЕС фуражи и храни с минимални технически остатъци от ГМО.
От всичките 27 държави, които членуват в общността, досега шест са се възползвали от правото си едностранно да наложат вето за разпространението на сортът, който е собственост на голяма американска компания. Бариера пред него са поставили Унгария, Австрия, Франция, Германия, Гърция и Люксембург. Страната ни има най - рестриктивния закон в Европейския съюз за генно-модифицираните организми. Поели сме категоричен курс към забрана за отглеждане на такива сортове", напомни министърът. Той е категорично против навлизането на ГМО у нас.
Законът за ГМО беше приет през миналата година след тежки дебати между природозащитници и законотворци. В крайна сметка според него генно-модифицирани култури не могат да бъдат отглеждани в периметър от 30 км от зоните НАТУРА. Сметките показват, че в нашата малка страна забраната обхваща почти цялата страна и
няма да остане територия за отглеждане на мутанти
Царевичният сорт МОН 810 не е забранен обаче в съседна Румъния и доста се отглежда от тамошните земеделци. У нас през 2009 г. В Североизточна България са открити замърсявания, които може да се дължат на чуждите ниви или пък да са остатъчни следи от предишното отглеждане на кукуруза мутант. Между 1999 и 2003 година в България е отглеждана ГМО царевица от този сорт. През 2009 година започна последната кампания за забрана на скандалния хибрид.
Приветстваме решението на правителството и очакваме на 8 февруари министър Найденов да гласува против разрешаване на замърсяване на фуражи и в Съвета на земеделските министрите от ЕС. Това каза за „Монитор” Светла Николова, председател на сдружение „Агролинк".
Учудващо е обаче защо не беше разгледан и генно - модифицираният картоф Амфлора, който вече е забранен вече в други две европейски страни, каза още Николова. Европейската служба по безопасността на храните (EFSA) потвърди преди време, че изобретеният от немски химическия гигант генно модифициран картоф Амфлора, е безопасен. В Европа няма други култури, които да са генно-модифицирани, уточни шефката на „Агролинк”.