Избрани Новини
"Дневник": Общините ще отчуждават земи по-лесно
Значително облекчаване на процедурите за отчуждаване на частни имоти за изграждането на големи общински обекти, предвиждат приетите днес окончателно от парламента промени в закона за общинската собственост.
Миналата година бяха опростени правилата, по които държавата отчуждава имоти за големи проекти като магистрали.
Частни имоти ще могат да бъдат отнемани по облекчени процедури за строителството например на общински пътища, метрополитени, трамвайни трасета, улици от първостепенната мрежа, депа за отпадъци, гробища, както и други обекти, определени в програмата на местната власт. Вече няма да е необходимо да се чака влизането в сила на подробните устройствени планове, преди кметът да може да започне процедура по отчуждаване, а тя ще може да стартира още при приемането на плана от общинския съвет.
Собствениците на земи пък няма да могат да блокират изграждането на обектите, ако обжалват цената на обезщетението. Впоследствие, ако съдът постанови, че гражданите не са били равностойно обезщетени, общината ще доплаща. По време на делото обаче ще тече строителството на обекта.
С промените се дава възможност собствениците да бъдат обезщетявани освен с пари, както досега, и със земя. Тя обаче трябва да е със сходни характеристики като тази, взета от общината. При определяне на цената на имотите ще се взимат предвид средните цени от всички сделки с терени в близост до отчуждения.
Общински имоти ще могат да се дават под наем за максимум 10 години, в момента срокът е 5. Те ще могат да се отдават без търг или конкурс за здравни, образователни или социални дейности, включително и на частни дружества.
Парламентът отхвърли разпоредбата, приета на първо четене и предлагана от Любен Татарски (ГЕРБ), според която енергийните, газовите, топлофикационните и телекомуникационните компании трябваше отново да започнат да плащат такси на общините за преминаване на инфраструктурата им през общинска собственост.
До средата на миналата година общините имаха право да събират такси за преминаване, но то беше отменено с аргумента, че някои местни власти поставят много високи цени. Мотивът на Татарски за връщането на текста беше, че общините не ползват безплатно ток, вода, парно или газ, а са задължени да предоставят на доставчиците безвъзмездни права.
По време на дебатите се разбра, че исканите от Татарски промени вероятно ще залегнат в специализираните закони.