В училищата в САЩ децата усвояват мъдростта на живота чрез шахмата

Новините

12-02-2011, 11:58

Снимка:

USATODAY.COM

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

В училищата на САЩ започнаха да използват шахмата като учебно пособие за обучаване на учениците да придобиват навици за критическо мислене, както и за формиране на самоуважение и увереност в собствените им сили.

Програмата за използване на играта в образователния процес принадлежи на Американския фонд за подпомагане на  обучението по шахмат в училищата и се нарича „Първи ход”, пише USA Today.

Учениците възприемат играта  най-напред като развлечение. Но много педагози в САЩ смятат, че времето, свързано с интензивната умствена работа по време на играта, действително и сериозно влияе за създаване на навици и умения за бъдещия им живот.

Играта формира у децата самоуважение и увереност в собствените сили

„Шахматът учи децата не само да местят фигурките. Той ги научава да бъдат готови да реагират на действията на противника, на опонента, да  искат и да могат да  предвидят неочакваните му ходове и да ги предотвратяват...също както и  в живота”, пише Джош Бентли, инструктор по шахмат в средното училище в град Сартел.

През 2010 година програмата „Първият ход” отбеляза своята 10-годишнина. През тези десет години  в занимания  с шахмат са привлечени над 50 хиляди ученици от почти 2000 класа от  27 страни. През 2011 година  Американският фонд планира да привлече за занимания с шахмат  нови 30000 студенти от цялата страна.

„От 2000 година в почти 30 страни шахматът е включен в учебните програми”- съобщи изпълнителният директор на фонда Уенди Фишел.

А според думите на  Джош Бент, най-важният урок, който получават учениците, когато играят  шах – това е умението им достойно да губят, но също така и да не се предават, дори когато ситуацията изглежда безнадеждна.