Избрани Новини
Български хелзинкски комитет: Гражданите са безсилни срещу полицейското насилие
Безнаказаността на полицаите е пълна, а гражданите са напълно беззащитни срещу полицейското насилие
според Българският хелзинкски комитет, като изводът се основава на данните за близо 906 000 лева, които държавата е изплатила като обезщетения на граждани, понесли насилие от органите на реда, съобщи Mediapool , като цитира зам.-председателят на комитета Маргарита Илиева на кръгла маса на тема "Полицейското насилие в България: стоп сега!".
Европейският съд за правата на човека е произнесъл 27 осъдителни решения срещу България по дела за полицейско насилие за последните 12 г. В 23 от случите държавата е осъдена и заради бруталността на полицаите, и заради последвалото неадекватно разследване.
В една трета от делата, заведени в Страсбург, има причинена смърт, 20 са жертвите на мъчително и нечовешко отношение от страна на органите на реда.
В три от делата полицията е отказала на жертвите си животоспасяваща медицинска помощ, посочи още зам.-председателят на БХК. И тези случаи са завършили със смърт, обясни още Илиева.
По 16 дела насилието се е изразявало в мъчение или нечовешко, унизително третиране - жертвите по тези дела са 20 души.
31 човешки живота и семейства са поразени от насилието на органите на реда. Повечето от жертвите са много млади: трима са деца – на 14 г. и на 17 г.; 16 са младежи на възраст между 19 и 29 г.; четирима са млади хора между 30 и 36 г. В три случая жертвите са възрастни хора (72 г., 67 г. и 62 г.).
Делът на ромите сред жертвите е несъразмерно голям- 11 души или повече от една трета от всички. Двама ромски младежи са убити от военен полицай на расова основа, според съда в Страсбург.
В резултат на тези и други случаи съдът в Страсбург се произнася, че членовете на малцинствата у нас и най-вече ромите са в особено уязвимо положение в отношение със силите на реда. Съдът за правата на човека нееднократно установява, че полицаите подлагат ромите на насилие, завършващо често със смърт.
Няма нито един ефективно осъден полицай за случаите на полицейско насилие, решени досега от ЕСПЧ.
В единствения случай, в който полицаи насилници въобще са осъдени, те получават условни присъди, и то за минималното наказание, предвидено от закона. Във втория случай, в който полицаи въобще са дадени на съд, Върховният касационен съд ги оправдава за побоя, който нанасят на 14-годишно дете, погрешно взето от тях за "извършител".
В третия случай, в който обвиняеми полицаи са дадени на съд, докато властите протакат производството, давността изтича и то е прекратено. В четвъртия случай на внесени обвинителни актове военният съд отказва да гледа делото и два пъти го връща на прокуратурата на основания, които ЕСПЧ намира за невалидни. В никой друг от случаите, решени досега от съда, прокуратурата не внася обвинение срещу полицай насилник в съда.
Няма данни за нито един дисциплинарно наказан полицай за тези случаи. Няма уволнени, някои дори са повишени.
Според ново изследване на БХК много висок е делът на затворници спрямо които е употребявана физическа сила от органите на реда.
БХК иска промяна в Закона за МВР, с която да се ограничи полицейското насилие. Според омбудсмана на републиката Константин Пенчев проблемът с полицейското насилие няма да се разреши с промяната на нормативната база. Това е въпрос на воля от всички нас и на непрекъснат контрол, категоричен бе той.
Топ Новини