"Дневник": След "Белене" и "Бургас - Александруполис" "спря" за един ден

Архив Варна

17-02-2011, 05:31

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Само седмица след като "Росатом" уж се отказа от изграждането на АЕЦ "Белене", в руската преса вчера се появи информация, че Москва напуска "Бургас - Александруполис", като това ще се реши на среща днес в Рим на акционерите на международната компания "Транс Болкан пайплайн".

Руският в. "Ведомости" съобщи, че мотивите са забавените вноски от България в компанията и блокирането на проекта от София.

Часове по-късно стана ясно, че Москва няма да излиза от проекта. Той обаче ще бъде фактически замразен, след като говорителят на "Транснефт" Игор Демнин съобщи пред "Прайм ТАСС", че на срещата Русия и Гърция ще гласуват заедно за намаляване на числеността на персонала и административните разходи в проектната компания. "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт" държат 51% в "Транс Болкан пайплайн", а България и Гърция имат по 24.5% в нея.

Информация за спиране на проекта беше отречена и от финансово министерство. "Ела да ти кажа какво аз казах", с тези думи министърът на икономиката Трайчо Трайков дръпна колегата си Симеон Дянков, преди да започне да отговаря на журналистически въпроси дали Русия се оттегля от проекта след вчерашното заседание на Министерския съвет.

Причината беше, че министър Трайков говори пред журналистите преди Дянков. България спазва своите ангажименти по проекта "Бургас - Александруполис", каза Трайков. "Ако петролопроводът не се случи, това няма да е по наша вина", допълни той. Към момента София дължи около 7.5 млн. евро като акционер в дружеството и не смята да ги плати. Това е позицията на финансовия министър Симеон Дянков, който многократно я е обявявал пред българските медии.

В сряда той обясни появилото се "спиране" на проекта като "обичайни ходове, които прави руската страна - начин да ни се каже, че не са доволни от развитието на проекта". Дянков допълни, че днес (в сряда - б.а.) има среща на "Транс Болкан пайплайн", като в дневния ред няма точка за оттеглянето на руската страна.

"Ако бъде внесена такава, ние сме готови да обсъдим този въпрос", каза Дянков. Той обясни, че руснаците искали срещите да са в Рим и Португалия, но той им казал "пестете пари". Ако София откаже да се яви в четвъртък в италианската столица, това би означавало, че останалите два акционера ще могат да вземат решение вместо нея.

Веднъж вече България е отказала среща по проекта на 25 януари. Клауза в договора за изпълнението на петролопровода предвижда страната да губи право на глас при два поредни отказа за участие в общи събрания, съобщи източник на "Дневник". От финансовото министерство не отговориха до редакционното приключване на броя дали български представител ще участва на срещата. Според източник от ведомството обаче на срещата ще бъде изпратен представител.

През октомври миналата година Русия и Гърция създадоха работна група за управлението на проекта. До края на февруари "Транс Болкан пайплайн" трябва да представи международна екологична оценка в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), след което България ще може да вземе окончателно решение дали да остане в проекта. В случай че той се окаже опасен за околната среда, той няма да се достроява.

Първият доклад за въздействие върху околната среда беше внесен в МОСВ в края на миналата година. Според експертите на ведомството документът, изготвен от проектната компания, има доста пропуски и липсваща информация, каза министърът на екологията Нона Караджова в сряда. По тази причина той е върнат за преработване. Крайният срок за внасянето му отново в министерството на околната среда е краят на февруари, уточни Караджова вчера.