Избрани Новини
"Труд": Намаляват приема за елитните училища
Приемът в елитните училища тази година ще бъде намален с около 10 на сто. Орязването е за всички училища, дори за топезиковите гимназии. Не повече от 26 души трябва да има в паралелка, научи “Труд” от образователното министерство.
Причината - от години директорите обявяват свободни места повече, отколкото има деца. В резултат училищата са принудени да приемат ученици с ниски оценки и от там качеството на обучението пада. Миналата година например в София местата бяха 5146, а след второ класиране останаха незаети 1076, от които част в езиковите училища. Директорите приемаха деца почти до 15 септември.
Другата причина е, че випускът на седмокласниците е намалял рязко заради демографския срив. Миналото лято той бе от 63 366 тийнейджъри, а сега е 57 421.
Точният брой на местата в елитните училища ще бъде обявен официално след няколко седмици. Директорите на училищата обаче са недоволни от намаления прием, тъй като това означава по-малко пари за тях.
“Ще се опитаме да дадем шанс на професионалните паралелки, които бяха пренебрегвани в последните години от учениците”, каза Лазар Додев, директор на дирекция “Организация и координация” в просветното ведомство.
Открити са около 15 нови професии. Професионалните училищата са получили правото да преговарят с бизнеса по региони и да осигуряват стипендии и работа за своите ученици.
Кампанията за елитните училища стартира от 17 май с подаване на документи.
В математическите гимназии искат изпити за 5-и клас
Директорите на математическите гимназии от страната се разбунтуваха вчера срещу образователното ведомство. Поводът - в новия проект за концепция за средното образование се забранява приемът в 5-и клас на тези училища. Ако те искат да го правят, ще получат статут на средно учебно заведение, а не на гимназия.
Това ще ограничи подбора на талантливите деца, категорични бяха директорите. Те обаче признаха, че след като учат в 5-и и 6-и клас, половината от избраните с изпит за бъдещи математически гении се отказват от гимназията. От четири паралелки две отиват в езиковите училища, каза Мариана Тодорова, директор на Софийската математическа гимназия. Но уточни, че завършилите училището на 90% се реализират в областта на математиката. Тя и нейните колеги настояват в бъдещия закон за училищното образование те да получат отделен статут.
Според експерти на образователното ведомство обаче приемът в пети клас е излишен. Защото до четвърти клас няма реален механизъм, който да отсява талантите на децата. След това приемът в гимназиите е в 7-и клас(виж долу), в който участват и тези, държали конкурса от 5-и клас. Надяваме се да убедим образователното министерство, че има нужда от предварително отсяване, каза Тодорова. Директорите на гимназиите не коментираха обвинения на родители, че двата конкурса в 5-и и 7-и клас са допълнителен доход (чрез задължителни курсове и частни уроци) за гимназиите и колегите им.