Избрани Новини
"Сега": Бизнесът попари надеждите за пенсионната реформа
Със сегашните мерки дефицитът в НОИ ще остане, показва анализ на работодателите
Българите няма да дочакат адекватни пенсии, ако правителството не предприеме серия от непопулярни мерки, предупредиха работодателските организации в анализ за пенсионната реформа. Според тях промените няма да дадат резултат, ако не се пристъпи към повишаване на възрастта за пенсиониране, съпроводено с инициативи за заетост сред възрастните и ограничаване на ранното пенсиониране.
Актюерските разчети показват, че разходите по фондовете на общественото осигуряване непрекъснато ще надхвърлят приходите и около 2050 г. балансът ще бъде отрицателен - с 15.5%. През 2009 г. 28.9% от населението на страната са били пенсионери, а над 24% от заетите са се осигурявали епизодично. В същото време всеки четвърти у нас работи в сивия сектор, показват данни на НОИ. Само 76.1% от заетите през 2009 г. са се осигурявали, тенденцията е постоянна.
Бизнесът продължава да настоява за равнопоставеност на осигурените лица, като се върне плащането на лични осигурителни вноски от държавните служители. Сега те са освободени от тях. От Българската стопанска камара изтъкват дефицита, който зейва в общественото осигуряване заради изключителните привилегии на военни и полицаи, които се пенсионират много рано с много високи пенсии срещу ниски осигуровки. За 2010 г. например от данъците са доплатени близо 281 млн. лв. за ранните пенсии на 93 000 привилегировани пенсионери. При това техните пенсии са два пъти по-високи, отколкото е средната за страната - 443 лв. при 262 лв.
С пенсионната реформа от 2010 г. привилегиите на тези лица не бяха пипнати, напомнят работодателите. Тези хора се пенсионират средно на 50.8 г., докато средната възраст в масовия случай пенсионери е 62 г. Затова работодателите настояват и за пенсионерите по специалните закони да има минимална възраст за пенсиониране. От БСК припомнят, че подобно предложение се подкрепя от експертите на МВФ, с чието становище вицепремиерът Симеон Дянков аргументира бързия старт на пенсионната реформа още от 2011 г. "Необходимо е да се извърши преразглеждане на обхвата на лицата, които ползват правата на ранно пенсиониране. Служители, които заемат административни и други подобни длъжности в системите на МВР, МО, както и занимаващите се с обслужване на населението или работещи в технически и други служби от общ характер, не би трябвало да имат тези привилегии", категорични са от БСК. Освен това вноските за тях трябва да се съобразят с актюерските разчети. Сега те са едва 19%.
РАВЕНСТВО
Работодателите настояват осигурителната тежест да се разпредели поравно между работодатели и работници, сега бизнесът плаща 60% от осигуровките. Те смятат също, че трябва да се увеличава тежестта на осигуряването за втора и трета пенсия, за да се гарантират достойни старини в бъдеще.