Акули-убийци в Черно море!, предупреждават учени

Архив Варна

20-02-2011, 12:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Три сини акули с огромни размери са били уловени в Босфора, съобщава украинският морски биолог Евгений Губанов. Поканен да коментира нападенията на акули над хора на египетския плаж Шарм-ел-Шейх той обяснява, че Червено море е най-големият в света естествен развъдник за тези водни хищници. Заради глобалното затопляне обаче средната температура на водата в Черно море се е увеличила и затова акулите вече стигат и до него в търсене на храна.
Преди време международна група от учени изследва коя акула плува на най-дълги разстояния. "Победител" се оказа синята акула. Тя често изминава 2000-3000 км, за да се чифтоса или в търсене на храна.
Официално се смята, че синята акула изключително рядко напада хора, но, категоричен е  Губанов, акулите, причинили кървавата трагедия в Шарм-ел-Шейх, също са минавали за безвредни.
Според украинския учен с тези темпове на глобалното затопляне синята акула ще стигне до бреговете на Крим за не повече от 10 години. По скромни сметки на ВарнаУтре.бг, това означава не повече от 5 години за варненските плажове.

Междувременно учените са загрижени от драстичното свиване на популациите на черна мида във Варненския залив през последните 2 десетилетия. Това стана ясно на конференция за екологичните проблеми във Варненския залив с участието на биолози, океанолози и еколози от България и Украйна. Специалисти от Института по океанология във Варна и техни украински колеги в продължение на 2 години са изследвали крайбрежието, за да определят щетите, нанесени върху така важния за чистотата на водата морски обитател, съобщава maritime.bg. От изследването станало ясно, че малък вид рак, познат като Upogebia pusilla, заменя липсата на черна мида, като успешно се справя с функцията на воден филтър.

Тези раци са единственият представител на род Upogebia в Черно море. На дължина достигат до 54 мм. Притежават способност да променят окраската си. Обитават крайбрежната зона. Живеят в дупки по дъното, които напускат нощем в търсене на храна - главно детритофаг.

Морска екополиция е една от възможностите за опазване на екосистемата в морето, търди директорът на Морска aдминистрация, к.д.п. Валентин Енчев. Той е категоричен, че трябва да се пристъпи към промяна на законодателството и корабите, стоящи повече от няколко дни на котва без дестинация, да бъдат принудени да плащат екотакса за това. Според кап. Енчев не е нормално 3-4 институции да започват разследване на замърсяване. По думите му, трябва да бъде създадено едно звено, защото при настоящата практика процесът на разследване се забавя. "Трябва да има общ модел, защото сега няколко институции правят лабораторни изследвания преди да се разбере откъде идва дадено замърсяване", обясни морският шеф.