Избрани Новини
Смърт и ужас след 6.3 по Рихтер в Нова Зеландия
Силно земетресение уби най-малко 65 души във втория по големина град в Нова Зеландия - Крайстчърч
(в превод от англ. Христова църква) днес, спасителите ще работят през нощта, за да намерят десетките хора под сринатите сгради.
Няма изнесена информация от МВнР за пострадали българи.
Това е вторият трус, който разстърсва 400-хилядния град за последните пет месеца, и е най-смъртоносното природно бедствие в Нова Зеландия за последните 80 години.
"Ние може да сме свидетели на най-тъмните дни за Нова Зеландия... Броят на жертвите в момента е 65 и може да нарасне", заяви министър-председателят на Нова Зеландия Джон Кей, пред местната телевизия, цитиран от Айриш таймс.
"Трудно е да се опише. Как само до преди няколко часа жив град е поставен на колене", допълни Кей, които замина за родния си град Крайстчърч, където живеят част от близките му.
Земетресението с магнитуд 6.3 удари по обед града, когато улиците, офисите и магазините са били пълни с хора.
"Ще има смъртни случаи, ще има много ранени, ще има много мъка в този град", каза кметът Боб Паркър за австралийската телевизия.
Той обяви пред местно радио прогноза за около 200 души, затрупани в сградите, но по-късно това число беше смъкнато до 100.
Днешното бедствие е най-голямото в страната след земетресението през 1931 г. в северния града на остров Napier, при които бяха убити 256 души.
Ранените се стичат към болницата в Крайстчърч.
"Повечето наранявания са премазвания и прорезни рани, пациенти се оплакват и от болка в гърдите", каза Дейвид Meates, ръководител на комисията по здравеопазване. Някои от по-сериозно ранените може да бъдат евакуирани в други населени места, допълни той.
Целият медицински персонал на армията е бил мобилизиран, а няколкостотин войници помагат при спасителните операции, предаде Асошиейтед прес.
Спешни приюти са създадени в местните училища с наближаването на нощта. Хеликоптери опитват да загасят пожарите в няколко високи сгради.
Крайстчърч е изграден върху тиня, пясък и чакъл, като отдолу текат подпочвени води. При земетресението водата се издига, смесва се с пясъка и чакъла и превръща земята в блато. Това е причината улиците да "поглъщат" цели автомобили.
Епицентърът на земетресението е бил на дълбочина от едва 4 км, съобщи Американската геоложка служба, на около 10 километра югозападно от Крайстчърч.
Засега не е обявена тревога за цунами.
Нова Зеландия е разположена между Тихоокеанската и Индо-австралийската тектонични плочи и там се регистрират повече от 14 000 земетресения годишно, от които около 20 обикновено са с магнитуд над 5 по Рихтер.