Държавата заряза Сребърния фонд

Новините

10-03-2011, 15:22

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

От месец май м.г. държавата не е внасяла никакви пари в Сребърния фонд, сочи отчетът му, публикуван от Министерство на финансите.

Единствените му приходи за времето след последния бюджетен трансфер са лихви от депозитите в БНБ на стойност общо 2.9 млн. лв. От началото на тази година фондът е получил 300 хил. лв. лихви, всичките платени през февруари.

В резултат парите в него към края на миналия месец са общо 1 684.2 млн. лв., вложени в депозити в централната банка. Сребърният фонд беше официално създаден в края на 2008 г. и за това време основните средства в него са внасяни през първата година от съществуването му. От 2010 г. досега приходите му силно намаляха.

Източници на средства за фонда са 25% от бюджетния излишък и всички приходи от приватизация и концесии. Заради икономическата криза обаче бюджетен излишък вече не се трупа, а приватизацията все повече намалява, съответно и постъпленията във фонда почти спряха. За цялата 2010 г. в него бяха внесени общо 57.2 млн. лв. от бюджета.

Фондът има за цел да гарантира изплащането на държавни пенсии след поне десет години, когато солидарната система ще трупа все по-големи дефицити заради застаряването на населението. Засега пари от него не са теглени.

Държавата намери начин да заобиколи закона и вместо парите от приватизацията да постъпват във фонда, бе създадена  Държавна консолидационна компания , в която се апортират по-големите предприятия за раздържавяване. По този начин парите от продажбата им отиват в ДКК, а тя от своя страна трябва да ги плаща като дивидент към бюджета.

В ДКК е апортиран капиталът на строителната компания "Монтажи", която Агенцията за приватизация се опита да продаден на два поредни търга на Българската фондова борса – първо за 70 млн. лв., после с намалена цена от 60 млн. лв. Кандидати обаче нямаше.

Допълнително, фондът получава и доста ниски лихви от депозитите в БНБ, сравнено с тези на търговските банки. Сметките показват, че за миналата година върху парите му са начислени по-малко от 1% лихва, при средно 4-5% за фирмени депозити от търговските банки.

Преди няколко месеца се събра и управителния съвет на фонда, който трябва да избере инвестиционни консултанти, но засега движение по избора няма. Консултантите трябва да направят инвестиционна стратегия и портфейли с инвестиции в различни инструменти за парите от Сребърния фонд.