Само едно от 8 РПУ-та отговаря на изискванията

Архив Варна

11-03-2011, 14:56

Снимка:

СНИМКА: ХРИСТИНА МАРИНОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

80 000 лева са нужни за подобряването на материалната база на полицията във Варна.

Това каза днес началникът на отдел охранителна полиция ОД на МВР комисар Алекси Христов на представянето на междинен обобщен доклад по проект „Гражданско наблюдение в полицията” за Варна и Добрич.

Той се осъществява от Институт „Отворено общество” – София, по одобрена от Главна дирекция „Охранителна полиция” методология и цели изграждане на доверие между полицията и местната общност и осигуряване на прозрачност на полицейската институция. В основата си практиката на гражданско наблюдение се изразява във възможността граждани да посещават местата за задържане в РУП без предварително предупреждение.

Фондация „SOS-семейства в риск“ е изпълнител на проекта за областите Варна и Добрич. На областно ниво, дейността се осъществява в партньорство с ОД на МВР Варна, с координатор инсп. Ирена Петричева и ОД на МВР-Добрич с координатор инсп. Венко Великов.

Състоянието на сградите на РУП в двете области, като цяло е незадоволително.

На територията на Варна област има 8 РУП, като само 1 РУП отговаря на изискванията, защото е преместено в нова сграда.

На 2 РУП, 5 РУП и РУП-Аксаково е извършени частични ремонти, в РУП Провадия и Аксаково в момента текат ремонти.

Въпреки че има засилена активност при изпълняване на ремонтните дейности, условията за задържане не са се променили значително.

Това като цяло не е довело до съществено подобрение в условията за задържане и условията за работа на служителите. Ремонтите са по-скоро „козметични” и са свързани с боядисване, поставяне на PVC дограма, подмяна на подовата настилка и др.

Създадена е вътрешна организация на обслужващите помещения, като на някои места са поставени, но продължава практиката за използването на едно помещение за няколко различни цели, например свиждане, срещи с адвокат и водене на разпит.

Част от ремонтите на помещенията в РУП се извършват с лични средства на служителите.

Сериозен проблем, който изтъкват много от полицейските служители е недостига на офис техника, канцеларски материали, бензин и консумативи.

Човешките ресурси в РУП също са ограничени.

В РУП на територията на СДВР и ОД на МВР Варна и Добрич поради недостатъчния брой служители, се налага да седават допълнителни дежурства от наличните служители и се натрупват отпуски с години.

Все пак има подобрение на общите стандарти по задържане - основно до по-добра организация и взаимодействие със здравни заведения и Адвокатска колегия и съответно бърз и лесен достъп на задържаните до тези услуги и по-добро поддържане на документацията и своевременно отстраняване на пропуските.

Все по-често задържаните лица в цялата страна определят отношението на полицаите към тях, като "професионално" и "любезно".

За петмесечния период, екипите посетили РУП на територията на ОД на МВР Варна с Добрич не са регистрирали нито един сигнал за злоупотреба със сила над задържано лице от страна на полицейски служител.

Намаляването на оплакванията за насилие обаче, не означава намаление на насилието, като цяло. Анализът показва, че отразените в медиите в последните 7 години случаи са се увеличили двойно.

Оказва се, че преобладаващата част от полицейското насилие се случва извън полицейските управления, в последните години това е най-често в домовете на хората и в полицейските автомобили.

"Знаете, че дори един случай на полицейско насилие разваля отношението към институцията. Всеки месец вземаме под внимание докладите и се стемим да вземем максимум от възможните мерки за подобрение, но сме отграничени откъм пари и ресурс", коментира комисар Христов.

По думите му, напоследък гражданите са по-изнервени и това рефлектира на тяхното отношение към полицията.

Подобрение по отношение на осигуряването на достъп до правна помощ в сравнение с предходната фаза на проекта се регистрира на територията на ОД на МВР Варна.

Към момента на задържаните лица се осигурява храна в общоприетото време във всички наблюдавани РУП на територията на ОД на МВР Варна и Добрич

На територията на ОД на МВР Варна и Добрич не са констатирани съществени пропуски при попълване на документацията по задържане.

Препоръките, основани на доклада, обобщи Анна Николова:


• Планиране на ремонтни дейности в РУП за привеждане на помещенията за задържане в съответствие с нормативните изисквания. Обособяване на отделни обслужващи помещения, съгласно нормативната база.

• Началниците на РУП да следят за това полицаите да разясняват устно и изчерпателно правата на задържаните лица относно безплатна адвокатска помощ, храна, свиждания и т.н.

• Обновяване на информационната система (въвеждане на програмен продукт), където да се въвеждат данните за задържаните лица. Самата система да позволява разпечатване на цялата документация и да дава бързи справки по различни показатели, според необходимостта. Използване на химизирани бланки (вместо индиго), в зависимост от броя на необходимите екземпляри.

• Улесняване на достъпа на хора с увреждания до РУП. Предприемане на необходимите действия за поставяне на рампи и други съоръжения, осигуряващи равен достъп на хората с увреждания.

• Обособяване на отделен вход за граждани и задържани лица във всички РУП, както и създаване на възможности за гарантирана конфиденциалност на разговорите, особено при прием на жертви на престъпления.

• По-добро планиране на регионалното разпределение на човешките ресурси в РУП. Необходимо е въвеждане на по-гъвкаво работно време за административни услуги в РУП, което да е съобразено с факта, че работното време на гражданите съвпада обикновено с това на гишетата за обслужване

• Носене на баджове от служителите от административните служби.

• Планиране на възможности за получаване на обратна връзка по телефон/електронна поща.