БЧК: Едва 20% от българите могат да плуват

Новините

11-03-2011, 15:21

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

„Според статистика в Германия 90% от населението може да плува, докато в България този процент е между 19 и 22”,

заяви председателят на БЧК Христо Григоров по време на Националната конференция посветена на водното спасяване провеждаща се край Варна, предаде „Фокус”. По негови думи именно поради тези плашещи данни е абсолютно наложително въвеждането или възстановяването на плуване в училищата, което ще им многопосочен ефект. Григоров коментира, че е чул в медиите, че близо 30% от българските деца са със затлъстяване, което означава, че е

задължително да се върне плуването в учебните програми

Според специалиста, ако се говори за липса на достатъчно водни спасители нещата не са изцяло икономически, а трябва да се отчете и факта, че много от младите хора в България не знаят да плуват, като подчерта, че за да стане някой спасител трябва да може и да плува и да покрива съответните норми. Според него въвеждането на плуване в училищата ще се отрази изключително добре на децата и коментира, че по този начин те ще се движат много повече, което е много полезно за тяхното здраве.

„Категорични сме и ще настояваме отново да се възстанови плуването, като една задължителна дисциплина в училище”, каза Григоров и посочи, че другото, което трябва да се направи да се отдели финансов ресурс за стотиците басейни в България, които са били разрушени или закрити. По негови думи не е правилно децата да няма къде да спортуват.

„Когато стана планът „Маршал” за възстановяването на Германия, паралелно с построяването на инфраструктурата и на новите къщи се строяха спортни площадки, строяха се и басейни. Ето това е нещото, за което аз говоря, че трябва да възстановим поне това, което сме имали” коментира председателят на БЧК и подчерта, че не може в един град, какъвто е примерно Добрич да няма нормален басейн.

„Водното спасяване трябва да стане приоритет”,

категоричен е Христо Григоров, тъй като България се отваря все повече и повече и туристите се увеличават и за това водното спасяване. Той коментира още, че проблемът с изтичането на кадри всъщност е следствие на икономическите проблеми в страната. По негови думи дори и да се намали цената на един курс по водно спасяване това няма да реши проблема, тъй като определящи са общите икономически условия в страната.

„Ние сме сертифицирани по европейските стандарти и когато един човек завърши курс за воден спасител, той получава сертификат, който му дава възможност да работи в чужбина”, посочи още председателят на БЧК. Той коментира, че спасителите в България получават около 500 лева заплата, а в държави като Испания и Португалия взимат много повече. „Така че, тук причината е преди всичко икономическа”, каза още Григоров. Според председателя на БЧК в случая има място за притеснение, че ако нещата не се променят, това ще стане един сериозен проблем за България, защото страната ни е с доста добра морска ивица, която се използва туризъм.

На въпрос дали БЧК трябва да бъде основната организация, която се занимава с водното спасяване специалистът коментира, че това не е необходимо, тъй като монополът никога не е раждал най-доброто. Според него добре би било да има и други институции, които да се занимават с това, но от друга страна отбеляза, че БЧК е номер едно във водното спасяване. „В процеса на тези десетки години, в които сме практикували водното спасяване сме се наложили като един от основните партньори на обществото. Така че ние не се страхуваме от конкуренция и второ - ние сме тези, които в последните години бяхме там, където имаше нужда”, каза в заключение председателят на БЧК.