Избрани Новини
Симеон е на път да загуби “царските имоти”
Симеон Сакскобургготски е на път окончателно да загуби битката за т. нар. царски имоти,
след като втори поред съд - апелативният в Пловдив, отказа да го признае за собственик на резиденция “Кричим” и да му върне двореца, обобщава "Труд".
Съдиите са категорични - резиденцията винаги е била държавна, а не лична собственост на монарха.
Проблемът за собствеността е основен и за четирите двореца (“Врана”, “Царска Бистрица”, “Саръгьол” и “Ситняково”) и 16 000 дка рилски гори, които бяха върнати на Симеон и сестра му Мария Луиза Хробок основно по време на собствения му кабинет. Сега държавата ще завежда дела, за да си ги получи обратно.
Случаят с “Кричим” е обратен - Симеон даде на съд държавата, защото областният управител на Пловдив Тодор Петков отказа да му я върне. Бившият премиер води и второ подобно дело в София - иска бившето стопанство на УБО край Врана.
Сакскобургготски загуби вече на две инстанции спора за “Кричим”, остава Върховният касационен съд (ВКС). “Ще обжалваме”, заяви адвокатката му Ели Христова. От ВКС зависи дали ще приеме случая за разглеждане.
Не може да има реституция без специален закон, както е с “царските имоти”, категоричен е Пловдивският апелативен съд. Решение № 13 на Конституционния съд (КС) от 1998 г., с което е отменен законът за обявяване за държавна собственост на имотите на бившите царе Фердинанд и Борис и техните наследници от 1947 г. не възстановява директно права. То има само декларативен характер, а и действа занапред.
Съдиите са единодушни и за друг основен момент - частна канцелария на царя или държавна служба е било Интендантството, на чието име е издаден нотариалният акт за “Кричим” (както и за другите дворци). Безспорно е държавна служба, създадена да управлява и стопанисва държавните имоти и средства, предоставени на монарха като държавен глава, а не като частно лице, категорични са съдиите. И се позовават включително на Търновската конституция. Отхвърлят и твърденията, че имотът е придобит по давност чрез Интендантството от Борис Трети, а после и от наследниците му.