Избрани Новини
Измама с тока
Държавата с бездействието си помага на електроразпределителните дружества в грабежа, който те извършват над българските граждани,
пише в последния си брой "168 часа".
Едновременно с това държавни чиновници провеждат тайни срещи, на които зад гърба на обществото се договарят с ЕРП-тата за нови промени в закона, които да ги облагодетелстват.
Фактите са точни и ясни. Откакто електрическите компании се настаниха на територията на България, държавата не си е мръднала и пръста да помогне на гражданите си. Ето малко факти:
• ЕОН, ЧЕЗ и ЕВН държат абсолютен монопол в районите, които обслужват. В ЕС това е немислимо.
• Дружествата са единствените, които са допуснати до приватизация, без задължителен инвестиционен план, който да спазват.
• Печалбата им е гарантирана.
• Въпреки че държавата има 33% участие в дружествата, ЕРП-тата все още не са є изплатили 450 милиона дивиденти, които неясно защо не се прибират от частниците.
• Под формата на консултантски услуги се изплащат огромни суми към дружествата майки в чужбина.
И още:
• Потребителите на ток нямат никакви права за сметка на доставчиците.
• Работещите в електроразпределителните дружества са на второ място в страната по средна работна заплата, която е 1480 лева.
• Искат непрекъснато увеличения на цената на тока дори когато газът поевтинява.
• На семинари, организирани от дружествата, членове на комисията, която трябва да ги контролира - ДКЕВР, четат лекции.
"Това, което става, е възмутително! Не може електроразпределителните дружества да тероризират абонатите си. Това са монополисти, а държавата не прави нищо, за да ограничи последствията от дейността им", категоричен е Георги Найденов от ТЕХРЕН пред "168 часа".
Без резултат останаха и гръмките обещания на премиера Бойко Борисов от април миналата година - проверка за това как бяха приватизирани ЕРП-тата и вземането от държавата на дължимия дивидент от 450 млн. лв.
"Този път народът ще се вдигне, защото държавните институции продължават да бездействат", категоричен е инж. Димитър Костов, енергиен експерт от ВМРО-НИЕ, които организират национален протест срещу високите цени на електроенергията и акция "Не плащай".
Според организаторите на протеста положението е нетърпимо, тъй като срещу огромните печалби на ЕРП не стоят никакви инвестиции.
"Парадоксът е, че това са единствените приватизационни договори, в които не са предвидени задължителни инвестиции, а има гарантирана печалба. За първите три години 16%, в момента 12%, при средни печалби за подобна дейност в Европа от 5%.
Докато стигне от производителите до абонатите, електроенергията поскъпва значително.
Във връзка с това подадохме сигнал до прокуратурата и до европейските институции", съобщи Костов за "168 часа".
Единственото, което електроразпределителните дружества правят наистина добре, е да искат увеличение на цената на тока. И тъй като абонатът няма възможност да избира, е длъжен да им плаща в срок, ако не иска да му спрат електричеството.
"Що се отнася до исканото увеличение - това е поредният сценарий - те искат 15%, за да им разреши Семерджиев 5%. Пресметнали сме, че у нас киловатите струват в пъти по-скъпо в сравнение с всички останали европейски страни.
По наши изчисления, ако се премахнат корупцията и неточните уреди токът трябва да струва между 20 и 30% по-малко", казват от организацията.
Идеята на ЕРП-тата е да запазят високата си печалба, като за новите инвестиции да бъде заплатено от българския потребител чрез увеличаване на цената на електроенергията, твърдят експертите. Нещо повече, от извършен одит е отчетено увеличаването близо със 100% на плащанията на консултантските услуги на ЕРП-тата към дружествата-майки, което поражда сериозни съмнения за източване.
"При 33% държавно участие, 200 млн. имат да дават за дивиденти ЧЕЗ, 135 млн. ЕВН и 80 млн. Е.ОН. На практика стана пазарлък и от ЧЕЗ платиха само 41 млн., а ЕВН и Е.ОН едва по 1,6 млн.", информира Найденов.
"Няколко пъти опитвахме да си приберем парите, но не успяхме", казва пред "168 часа" преди година бившият енергиен министър Румен Овчаров. До ден днешен положението е същото.